Medvedica s dvoma mladými sa pohybuje v blízkosti Kalvárie

Medvedica s dvoma mladými sa pohybuje v blízkosti Kalvárie

RedakciaAktuality14.7.2022

„Spoločnosť Mestské lesy upozorňuje občanov, že v posledných dňoch bol v lokalite medzi Kalváriou a Gejdákom zaznamenaný pohyb medvedice s dvoma mláďatami, najmä v tesnej blízkosti záhradkárskych osád, ktoré sa tu nachádzajú. Prosíme občanov o zvýšenú opatrnosť,“ upozorňuje riaditeľ Mestských lesov Milan Šlávka.

O pohybe medvedice informovali aj odbor Životného prostredia na Okresnom úrade v Ružomberku.

Pred tromi rokmi behal mladý medveď po ulici Malých Tatrách aj v Bielom Potoku. Poľovníci z Likavky vtedy dostali povolenie na odstrel jedného kusa. V súčasnosti je zostavený päťčlenný Zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorí v krajnom prípade siahnu po zbrani a medveďa usmrtia. Už to urobili niekoľkokrát. Vždy išlo o problémového jedinca, ktorý stratil plachosť a jeho náprava už nebola možná.

Naďalej platí výzva, že ak občania zaregistrujú prítomnosť medveďov, ktorí sa vyskytujú blízko ľudských obydlí, majú túto situáciu ohlásiť na linky tiesňového volania 158, 112, 159, alebo Zásahovému tímu pre medveďa hnedého ŠOP SR na čísle 903 201 978.

Informácie o tom, ako sa správať pri strete s medveďom sú dostupné na webe zásahového tímu pre medveďa hnedého: https://zasahovytim.sopsr.sk/.

Autor foto Jaroslav Slašťan

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia