Medzi lokálne ohniská nákazy patrí aj Valaská Dubová

Medzi lokálne ohniská nákazy patrí aj Valaská Dubová

RedakciaAktuality18.11.2020

Ako sme vás už informovali, počet pozitívne testovaných v našom okrese v poslednom kole celoplošného testovania výrazne klesol – a to na 0,71%. Neplatí to ale pre niektoré obce, v ktorých dosiahol viac ako 1%. V rámci operácie Spoločná zodpovednosť otestujú 21. až 22. novembra 458 miest a obcí, ktoré v rámci posledného testovania dosiahli podiel pozitívnych testov viac ako 1 %.

Tento víkend otestujú päť obcí v okrese

Z posledného testovania v Liptovskej Štiavnici. Zdroj: Obec Liptovská Štiavnica

Liptovská Štiavnica, Potok, Valaská Dubová, Kalameny, Hubová sa tento víkend zaradia k obciam, v ktorých sa bude konať už štvrté kolo celoplošného testovania (za prvé kolo Ministerstvo obrany označuje už pilotné testovanie na Orave a Bardejove, pozn. red.). Rozdiel oproti ostatným kolám je v tom, že tentokrát bude úplne dobrovoľné bez akýchkoľvek postihov. Obyvatelia týchto liptovských obcí sa budú môcť na testovaní zúčastniť od 8.00 do 20.00 hod.

„Aj napriek tomu, že testovanie bude úplne dobrovoľné a z neúčasti na ňom nebudú vyplývať nijaké obmedzenia, verím, že obyvatelia pristúpia k tejto možnosti s rovnakou zodpovednosťou, akú ukázali už v predchádzajúcich kolách. Ide o zdravie všetkých nás a našich blízkych. Okrem poklesu pozitívnych testov vo všeobecnosti totiž dokážeme vďaka podrobným výsledkom presne identifikovať možné vznikajúce ohniská nákazy, ktorým je určite potrebné podať pomocnú ruku v zvládaní pandémie aj štvrtým kolom testovania,“ vysvetlil minister obrany SR Jaroslav Naď.

Ohniskom ochorenia aj Valaská Dubová

Takto to naposledy zvládli vo Valaskej Dubovej. Zdroj: obec Valaská Dubová

Zároveň uviedol, že takýmito lokálnymi ohniskami môže byť napríklad Valaská Dubová v okrese Ružomberok, kde percento pozitívnych testov stúplo z 1,16% v druhom kole na 5,16 % v treťom kole. Starosta Valaskej Dubovej Igor Tulinský vysvetlil, prečo sa v druhom kole dostali nad päť percent pozitívnych. „Sme turistická dedina. Turisti išli na Choč, niektorí sa dali testovať a boli nakazení. Ale máme aj domácich s pozitívnym testom.“ Nevie odhadnúť, koľko ľudí príde na tretie kolo, ale teší ho, že by mala prísť rovnaká partia od armády ako v predchádzajúcich. Obáva sa, že ak možnosť využije málo ľudí, bude stačiť pár pozitívnych a percento bude opäť vysoké.

Ďalšia dolnoliptovská obec Potok zaznamenala v druhom kole celoplošného testovania 1,23% pozitívnych prípadov, v ďalšej etape to bolo už 2,2%. Keďže Potok je najmenšia obec okresu, rozmenené na drobné, v prvom prípade išlo o jedného pozitívne testovaného obyvateľa a v ďalšom kole zistili nákazu ochorením COVID-19 u dvoch ľudí. Obec Kalameny identifikovala najskôr 1,10% pozitívnych a v ďalšej etape zaznamenali ochorenie u 1,81% ľudí. Hubová dosiahla 0,87% pozitívne testovaných, v ďalšom testovaní to už bolo 1,02%. Hoci v ďalšej testovanej obci ružomberského okresu, Liptovskej Štiavnici počet pozitívnych klesol, stále je vyšší ako hraničné 1%. Zaznamenali tu 1,58% pozitívnych prípadov a v ďalšej etape to bolo 1,18% ľudí.

Nie sú nadšení

V Liptovskej Štiavnici žije približne 950 ľudí, ktorí spĺňali vekový limit na testovanie. V prvom kole prišlo 761, v druhom o jedného viac. Pripravujú sa na tretie. „Žiaľ, je to pravda, nie sme nadšení. Ochranné pomôcky a dezinfekcia, ktorú sme od armády dostali, boli úbohé. Vojačka doniesla päťlitrovú bandasku, čo bolo žalostne málo na dva dni. Veľa vecí sme kúpili z vlastných peňazí. Vôbec nie sme spokojní s preplatením nákladov. Vyškrtli nám náklady na kúrenie. To je postavené na hlavu. Čo mali sedieť v zime? Na sobotu hlásia deväťstupňový mráz. Zakúrime im, ale je to pritiahnuté za vlasy, opäť nepripravené,“ hovorí starosta Dušan Lauko.

Vadí mu, že nikto nevie, kto bol pozitívny. „V prvej vlne keď sa niekto vrátil zo zahraničia a bol pozitívny, mal tabuľku karanténa na plote. A už keď išiel vysypať smeti, tak mi ľudia telefonovali, že je von, aby som s tým niečo robil. Teraz nevieme ani to, či ich niekto kontroluje.“

V Kalamenoch žije 470 obyvateľov, testovali sa len v sobotu. „V prvom kole sme mali pozitívnych štyroch, boli to len cudzí ľudia, v druhom šesť a naopak, len domáci. Teraz to odhadujem tak na 150 testov, pretože ľudia už nepotrebujú certifikát,“ hovorí starosta Július Česák. Starosta Hubovej Stanislav Nechaj berie tretiu víkendovú akciu pozitívne. „Urobíme ľuďom službu. Rozprával som s viacerými a povedali, že opäť prídu. Dokonca sa mi ozvali aj z iných dedín, či ich otestujeme.“

V najmenšej dedine Potok žije 97 obyvateľov. Testovali len v nedeľu, malo prísť necelých 80 domácich, no cezpoľní počet navýšili. „A tí zapríčinili, že máme viac ako percento a ideme do tretieho kola. Doteraz nás to stálo sedemsto eur, čo je pre našu dedinu obrovská suma. Nás položí aj sto eur. Rozpočet máme dvadsaťtisícový. Teraz klesli podielové dane, zrušili sme všetky akcie, na ktoré by bolo treba peniaze, Mikuláša, jubilantov. Rozmýšľame, z čoho zaplatiť elektrinu verejného osvetlenia. Ešte šťastie, že ochranné pomôcky a dezinfekciu nám zaplatili sponzori. A teraz nám treba ďalšie peniaze na tretie kolo. Kde ich vziať?“ pýta sa starostka Katarína Machová, ktorá prepočítava každé euro.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia