Medzi najstaršími poslancami v parlamente aj Ružomberčan

Medzi najstaršími poslancami v parlamente aj Ružomberčan

RedakciaAktuality3.3.2020

Post štátneho tajomníka ministerstva vnútra zastával v minulom volebnom období Rudolf Urbanovič z Liptovského Mikuláša. Po tom, ako sa poslanec Michal Bagačka stal štátnym tajomníkom, na jeho miesto nastúpil ružomberský náhradník Milan Mojš. Stalo sa tak v marci 2019. Mandát poslanca získal ako náhradník aj lekár Ladislav Andreánsky z Liptovského Hrádku.

Liptáci prevažne v opozičnej sile

V novom volebnom období sa misky váh obrátili v prospech dolného Liptova. Je možné, že strana Za ľudí bude koaličnou stranou a v tomto prípade by vo vláde sedel aj ružomberský poslanec Ján Benčík. Keďže líder volieb Igor Matovič (OĽaNO) už avizoval, že vládu so stranou Smer-SD a Kotlebovcami nevytvorí, opozičnú silu dolného Liptova v parlamente bude reprezentovať Miroslav Urban, ktorý kandidoval zo 6. miesta parlamentnej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. V opozícii bude aj súčasný primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč, ktorý do parlamentných lavíc zasadne za stranu Smer-SD. Hoci našliapnuté do parlamentu mal aj súčasný ružomberský primátor Igor Čombor, ktorému patrilo 5. miesto na kandidátke mimoparlamentnej strany Vlasť, hnutie ostalo pred bránami parlamentu.

Osem lekárov, jediný dôchodca

V parlamentných laviciach bude sedieť osem lekárov, medzi ktorými figuruje aj lekár z Vojenskej nemocnice, Miroslav Urban. Ako jediný dôchodca bude v Národnej rade sedieť Ružomberčan Ján Benčík, ktorý má 72 rokov, pričom vôbec nie je najstarší. Tým je Ján Kerekréti, ktorý má 76 rokov. Najmladší je 22-ročný Dominik Drdul. Vekový priemer nového poslaneckého zboru bude pritom niečo vyše 47 rokov.

Prekrúžkoval sa aj Ružomberčan

Zaujímavosťou je, že zo 150. miesta sa do parlamentu prekrúžkovali viacerí kandidáti. Medzi nimi aj Ružomberčan Ján Benčík, ktorý sa prekrúžkoval z posledného miesta na kandidátke strany Za ľudí. Za OĽaNO to bol už tradične Igor Matovič, ktorého posunulo do parlamentu takmer pol milióna krúžkov. Z posledného miesta na druhé posunuli voliči aj odsúdeného exposlanca Milana Mazureka za Kotlebovcov – ĽSNS.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia