Medzinárodné drevorubačské zápolenie v Liptovskej Osade

Medzinárodné drevorubačské zápolenie v Liptovskej Osade

RedakciaAktuality7.6.2019

Disciplíny, ktoré museli drevorubači plniť boli podobné, ako na majstrovstvách Slovenska. Takisto aj hodnotenie bolo približne rovnaké. O súťaži pre portál www.zijemvrk. sk viacej povedal organizátor podujatia Marek Janiga: „Súťažiaci museli absolvovať stinku stromu na cieľ, rez na podložke, vymeniť na čas reťaz na motorovej píle. Okrem toho na čas odvetvovali kmeň stromu. My sme vynechali disciplínu kombinovaný rez, ale sme zaradili presekávanie so sekerou. Z kapacitných dôvodov sme pripravili aj vyraďovaciu súťaž. Totiž autokemping nemá dostatok priestoru, aby mohli súťažiť v jeden deň všetci pretekári. Už v piatok, deň pred hlavnou súťažou, sme pripravili vyraďovacie kolo. Pre jednotlivé disciplíny sme mierne upravili kritériá, najmä pre odvetvovanie a rezanie kmeňa na podložke. My máme zmiernené trestné body, lebo profesionáni súťažiaci majú patrične upravené reťaze.“

Do L. Osady prišlo celkom 40 drevorubačov zo Slovenska a Českej republiky. V prvý deň vypadlo 15 z nich a zvyšní sa dostali do hlavnej súťaže, ktorá bola 25. mája. V nej si najlepšie viedol Peter Kodad, zo Strachovíc pri Tachove (ČR), za nim skončil Šimon Kukuc z oravského Lieseku a tretí bol Ján Novotný z Rožňavy.

Podľa slov M. Janigu pre divákov pripravili aj sprievodný program. Deti sa mohli do sýtosti a bezplatne vyskákať v nafukovacom hrade, na trampolíne. V piatok večer koncertoval v L. Osade spevák Mafia Corner. V sobotu sa o zábavu postarala folková skupina Ploštín Punk a večer do tanca hral diskdžokej. „Návštevnici súťaže drevorubačov, ktoré pripravila Liptovskooravská drevorubačská, mali program bezplatne. Pomocnú ruku pri príprave podujatia nám podala obec L.. Osada, ako aj tamojší dobrovoľný hasičský zbor. Podporilo nás aj mnoho sponzorov. Svoje štúdijné odbory tu prezentovali aj lesnícke školy z Liptovského Hrádku a Tvrdošína, ktoré pripravili pre záujemcov vedomostné kvízy a streľbu na počítačovom trenažéri,“ dodal M. Janiga.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia