Prvenstvo z nich si odniesol Krystian Jarosz z Poľska, druhý skončil Slavomír Sobek z Bardejova a tretí bol Milan Smoleňák zo Staškoviec pri Stropkove. Za nimi sa umiestnil Ondrej Smoleňák z Čabaloviec pri Medzilaborciach.
Rýchlostný rekord v ostrihaní jednej ovce na slovenských majstrovstvách v L. Lúžnej vytvoril K. Jarosz a je 49 sekúnd . Prekonal tak o jednu sekundu svoj rekord z roku 2015. V L. Lúžnej sa tohto roku zišli najlepší strihači oviec zo Slovenska a zo strednej Európy.
Na 15. ročníku súťaže v strihaní oviec, ktorú organizuje Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku (ZCHOK) v spolupráci so SPDP Lúžňan v L. Lúžnej, prišlo okolo tristo divákov. Títo si mohli zmerať svoje sily v pití žinčice a v jedení bryndze. Prvá časť súťaže sprevádzal dážď, ale ku koncu sa už vyčasilo.
Zápolenie strihačov oviec hodnotili porotcovia podľa medzinárodných pravidiel. Bližšie ich prácu nám priblížil riadite+ ZCHOK Slavomír Reľovský: „Rozhodcovia si všímali každý ťah strojčekom a súťažiaci dostávali mínusové body, keď robili podstrižky, keď prechádzali strojčekom po tom istom miest dvakrát. Trestné body prideľovali aj za poranenie zvieraťa.“
Podľa slov profesora Milana Margetina zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre chov oviec od nepamäti patrí na Slovensku. Je pre presvedčený, že sa tu budú aj naďalej chovať. Pre ne máme vynikajúce podmienky v horských, podhorských oblastiach. Ďalej M. Margetina uviedol: „Momentálne stáda oviec klesajú, Bohužiaľ súvisí to s tým, že sú problémy s odbytom jahniat, aj s vlnou sú problémy. U dobrých chovateľov sme dosiahli dobrú úroveň predaja mlieka a ovčích výrobkov. Je to taká najperspektívnejšia oblasť. Myslím si, žeby mala byť aj v ďalších rokoch. Výkup vlny sa pohybuje v kritických číslach, 30 - 40 centov za kilogram. Bohužiaľ niekedy sa platí za ňu barterovým spôsobom – kamennou soľou, minerálnymi látkami a podobne.“
Text a foto: Tibor Šuľa
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia