Medzinárodné zápolenie strihačov oviec

Medzinárodné zápolenie strihačov oviec

RedakciaAktuality4.8.2021

Víťazom jeho 17 ročníka sa tal Marek Marko z Valaskej v okrese Brezno. Jeho rodák Radovan Sepéši skončil druhý a bronz si vybojoval Šimon Smoleňák z Humenného.

O prestížny titul majstra Slovenska bojovalo 11 Slovákov. Pretekov a zúčastnil aj jeden strihač z Česka. Počet súťažiacich bol tohto roku približne o polovicu menší ako v iné roky. Spoluorganizátor podujatia Stanislav Veselovský z L. Lúžnej to pripisuje protiepidemickým opatrenia. Vlani súťaž nezorganizovali. „Som rád, že sa nám podarilo pripraviť kvalitné podujatie a prilákať k nám množstvo návštevníkov. Je to dobrá forma pre propagovanie ovčiarstva a ovčích výrobkov."

Pri určení poradia súťažiacich rozhodoval nielen čas, ale aj kvalita strihania. Každé poranenie zvieraťa sa trestalo. „Mne sa podarilo tu ostrihať jednu ovcu za 65 sekúnd. Môj osobný rekord je 58 sekúnd,“ pochváli sa novopečený majster Slovenska. Uvedenému remeslu ho naučil jeho otec a stalo sa jeho koníčkom. Okrem toho ho priviedol aj k súčasnému povolaniu zootechnika na družstve vo Valaskej, kde sa stará asi o tisíc oviec. „Ovečky chovám aj doma, mám ich 120. Som rád, že postupne sa zvyšuje záujem nielen o výrobky z ovčieho mlieka, ale aj o mäso. Zvieratá vykupujú od nás bitúnky, ktoré ich dodávajú do obchodov. Vďaka tom už nie sme odkázaný len na zahraničných odberateľov. To nám umožnilo čiastočne zvýšiť ceny živej váhy oviec,“ povedal Marek Marko. Doplnil, že stále majú problém s odbytom vlny. Na Slovensku ju nikto nechce a odberateľov majú v Poľsku, ale ani oni zoberú celé množstvo vyprodukovanej vlny.

Cieľom tradičného podujatia v L. Lúžnej bola najmä propagácia chovu oviec na Slovensku. Jeho súčasťou bola okrem možnosti ochutnávky a nákupu ovčích produktov aj súťaž v pití žinčice. Majstrovstvá pripravilo po ročnej pandemickej prestávke Družstvo chovateľov oviec Liptovská Lúžna v spolupráci so Zväzom chovateľov oviec a kôz. O dobrú náladu návštevníkov sa postarala miestna dychová hudba Lúžňanka.

Text a foto" Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia