Medzinárodný deň detí 2023: Oslávte s deťmi ich sviatok

Medzinárodný deň detí 2023: Oslávte s deťmi ich sviatok

RedakciaAktuality1.6.2023

Myšlienka Medzinárodného dňa detí vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí v Ženeve, v Švajčiarsku v roku 1925. Pôvodná myšlienka tohto dňa bola zamerať viac pozornosť na problémy týkajúce sa detstva, a to napr. detská práca, zneužívanie, emocionálna deprivácia, negramotnosť a pod. Dnes sa viac zameriavame na to, ako urobiť deťom radosť.

Príležitostí kúpiť deťom hmotný darček je počas roka dosť, preto najlepší a najkrajší spôsob ako pripraviť deťom nezabudnuteľný deň, je venovať im svoj čas. Venujte im svoju pozornosť, zoberte ich na zaujímavé podujatie, plňte ich želania, pripravte pre nich zábavné hry, súťaže, či výlet. Oslávte so svojimi ratolesťami ich deň. Napr. ich zoberte na niektoré podujatie pripravované ku Dňu detí. Každé mesto, obec, múzeá, hrady, kiná, divadlá, a pod. organizujú bohatý program. Alebo zorganizujte rodinný piknik v prírode, zoberte deti na celodenný dobrodružný výlet, pripravte kreatívnu dielňu, prípadne len strávte večer pri filmovom maratóne rozprávok. Dôležité je, aby ste svojim deťom venovali svoj čas, pretože zážitky a spoločné chvíle sú tie najcennejšie. Nezabúdajte na pohladenie, bozk na líčko, či vrúcne objatie. Čo môže byť krajšie, ako keď dáte svojmu dieťaťu pocítiť, že je pre vás najdôležitejšie na svete?

Každé mesto, obec, zábavné aj kultúrne centrá organizujú množstvo rodinných aktivít pre deti všetkých vekových kategórií. Pozrite si program niekoľkých podujatí v Ružomberku a okolí.

Program k MDD si 1. júna pripravilo aj Centrum voľného času Elán pod názvom eMDeDe v CeVeČe. Podujatie sa uskutoční v Športovej hale T 18 v Ružomberku v čase od 17.00 hod. V programe nebudú chýbať súťaže, tombola, maľovanie na tvár, kultúrny program a cukrová vata. V Mestskej knižnici v Ružomberku bude o 17:00 pokračovať podujatie Čítačky: O „ľahkej“ detskej literatúre s Dávidom Dziakom. Podujatie je súčasťou série čítaní s názvom Čítačky. Určené sú pre mladých aj starších čitateľov, ktorí chcú spoznávať literárne diela a ponoriť sa do príbehov. Sprievodcami čítaním budú tí najpovolanejší - slovenskí autori a autorky. Organizátori mysleli na poetické duše, i na tých, čo v literatúre hľadajú psychologickú hĺbku, na svoje si prídu obdivovatelia detských kníh, cestovatelia či fanúšikovia komiksov.

Počas víkendu organizujú podujatia ku Dňu detí viaceré obce. V sobotu v Bešeňovej pripravujú Deň detí a Deň otcov, kde sa zabavia nielen malí, ale aj dospelí. A bohatý program čaká aj na deti v Hubovej, Partizánskej Ľupči, a ďalších obciach.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia