Medzinárodný týždeň nosenia oslávili aj v Ružomberku. Do akcie zapojili aj oteckov

Medzinárodný týždeň nosenia oslávili aj v Ružomberku. Do akcie zapojili aj oteckov

RedakciaAktuality10.10.2018

Medzinárodný týždeň nosenia detí (MTND) je oslavou nosenia, ktorú na Slovensku zastrešuje občianske združenie Nosma. „Prvý neoficiálny ročník MTND sa na Slovensku konal v roku 2013. No aj za tých 5 rokov sa mamičkám na Slovensku podarilo tak zviditeľniť nosenie, že aj keď sa šatka či ergonomický nosič nenachádza vo výbave každej mamičky, stalo sa prirodzenou súčasťou života tisícky slovenských rodín a informácie o ergonomickom nosení sú veľmi ľahko dostupné,“ uvádza OZ Nosma.

Matky matkám

Medzinárodný týždeň nosenia detí si viacerými aktivitami pripomenuli aj v Ružomberku. Všetky akcie v týždni boli zamerané na podporu, prezentáciu či propagáciu nosenia detí a celá udalosť niesla so sebou osvetový charakter. „V Ružomberku funguje podporná skupina nosenia detí, pravidelne sa stretávajú tí, ktorí nosia, nosili alebo chcú nosiť svoje dieťa. Máme niekoľko poradkýň nosenia detí, ktoré ochotne poskytnú poradenstvo a pomoc v oblasti ergonomického nosenia detí, či už priamo na podpornej skupine alebo v domácom prostredí,“ hovorí jedna zo spoluorganizátoriek Petra Bocková, ktorá sa venuje noseniu a vedie aj podporné skupiny nosenia.

Nosenie je láska

Hovoria matky, ktoré si svoje dieťatko zavinú do špeciálnej šatky a zaviažu na svoj hrudník. Zhodujú sa, že z praktického hľadiska to pre nich znamená väčšiu voľnosť pri domácich prácach alebo pri starostlivosti o ďalšiu ratolesť. Pre predčasne narodené deti je to aj spôsob, ako si s matkou vynahradiť spoločný čas v brušku. „Pre dieťa je nosenie prirodzené, počas deviatich mesiacov v brušku mamy nič iné nepoznalo. Vnímalo jej hlas, pohyby, rytmus, počulo tlkot jej srdca, prežívalo jej pocity, nálady. Pri nosení môže toto všetko opäť vnímať a to v ňom vyvoláva pocit bezpečia,“ dopĺňa Bocková a dodáva, že nosené deti sú pokojnejšie a menej plačú. Súčasne môžu objavovať svet, sú v dianí rodinného života, no zároveň sú stále v blízkosti matky, kde sa môžu ukryť, keď je svet naokolo príliš intenzívny. Nosenie priaznivo vplýva aj na fyzický, mentálny, citový i sociálny vývin dieťaťa a priaznivo pôsobí na rozvoj a udržanie dojčenia.

Šatky a nosiče sú vhodné pre všetky deti

Existuje veľa možností a typov viazaní. Matka môže svoje dieťa nosiť vpredu, vzadu alebo na boku. Niektoré využívajú aj praktické nosiče, v ktorých môžu nosiť už aj novorodenca. Podľa slov Petry Bockovej je vhodnejšia šatka, pretože je prispôsobivejšia a prirodzenejšie obopína telo bábätka.

A dokedy sa môžu nosiť?

U každého dieťaťa je to individuálne. „Akonáhle deti objavia chôdzu, začnú preferovať presun po vlastných,“ usmieva sa nosiaca mamička Petra Bocková. Do šatky či nosiča sa detičky vracajú na chvíľkový oddych alebo pritúlenie sa. Dĺžka nosenia taktiež záleží od veku a váhy dieťatka.

Zaujímavé diskusie, piknik a ockovia v akcii

Mamičky mali počas MTND v jeden deň na námestí svoj infostánok, kde podávali bezplatne informácie o nosení i dojčení. Ďalšie dni zorganizovali sprievod nosiacich rodičov alebo zaujímavé diskusie s dulou a laktačnou poradkyňou na tému „S deťmi cez hory“. Pod Kalváriou do aktivít zapojili aj oteckov a v sobotu sa stretli na pikniku v Čutkovskej doline. „Spoločne vytvárame komunitu rodín, ktorým je nosenie detí blízke. V našej lokálnej podpornej skupine nosenia detí sa stretávajú väčšinou mamy so svojimi deťmi, preto je fajn, keď raz za čas zorganizujeme aj podujatie, kde majú možnosť prísť aj naši muži a tiež sa navzájom spoznať a podporiť,“ uzatvára Bocková.

Podujatie v spolupráci pripravovali občianske združenie Nosma, Mamila, Rastieme pre život a ďalšie.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia