Mesto a župa plánujú tento rok zrekonštruovať viaceré komunikácie

Mesto a župa plánujú tento rok zrekonštruovať viaceré komunikácie

RedakciaAktuality9.3.2020

Plán investičnej výstavby pre rok 2020 sa tvoril na základe požiadaviek vedenia mesta a poslancov s následným prerokovaním. Magistrát kládol dôraz najmä na dokončenie investičných akcií z roka 2019, ktoré sa nezrealizovali z dôvodu nedostatočného finančného krytia. Plán pre rok 2020 obsahuje nielen dofinancované akcie z predošlého roka, ale aj nové investičné akcie, ktoré je potrebné zrealizovať. Ich cieľom je skvalitnenie cestnej infraštruktúry a chodníkov.

Naplánovaná je rekonštrukcia komunikácie S.Viatora

Rekonštrukciou prejdú viaceré komunikácie

Na základe plánu investičnej výstavby na tento rok radnica počíta napríklad zrekonštruovať komunikáciu Včelárska v hodnote 27 500 eur, komunikáciu Horská za 34 000 eur. V tomto roku je do investičného plánu magistrátu zaradená ďalšia etapa rekonštrukcie Hrabovskej cesty v hodnote 70 000 eur, naplánovaná je rekonštrukcia komunikácie S.Viatora v rovnakej hodnote 70 000 eur a rekonštrukciou prejde aj ulica Panská za 15 000 eur. Okrem toho v blízkej dobe plánuje radnica rekonštrukciu cesty na Vlkolínec, urbanizáciu Trlenská dolina - Vlkolínec, meniť sa bude asfaltový povrch ku Revúcej Biely Potok. Ďalej je v pláne oprava komunikácie Klačno a rekonštruovať by sa mala ulica Potočná a cesta Do dielca.

Zmeniť svoj vzhľad by mali aj viaceré chodníky v meste. Viac informácii o nich nájdete TU.

V réžii župy

Do správy mesta nepatria štátne cesty prvej triedy, o ktoré sa musí starať štát resp. samosprávny kraj.

Z rozpočtu župy sa sa upraví aj stredový ostrovček smerom na Rybárpole

Z rozpočtu župy sa tento rok podľa Martiny Remencovej, hovorkyni kancelárie predsedníčky ŽSK bude opravovať cesta v Novej Hrboltovej, most cez potok Medokýš v území Liptovskej Osady v časti Korytnica. Okrem toho kraj naplánoval sanáciu oporného múru v intraviláne obce Ludrová a tiež sa upraví aj stredový ostrovček v Ružomberku smerom na Rybárpole a jeden most. Celková investícia bude zhruba 485-tisíc eur a bude hradená z rozpočtu župy. „Ide o akcie zo zásobníka, ktoré sú plánované. Ostatné úseky budú známe až po vykonaní jarných prehliadok po zimnej údržbe, niekedy v máji,“ doplnila Remencová.

Okrem toho je podľa hovorkyne rozbehnutá aj príprava modernizácie cesty v Liptovskej Teplej, kde sa z európskych finančných zdrojov opraví takmer jeden kilometer cesty. Práce sú súčasťou veľkého investičného projektu za viac ako 3,5 milióna eur, cieľom ktorého je zlepšenie dostupnosti k pamiatkam na slovenskej a českej strane. „Opraví sa celkovo takmer 18 kilometrov ciest II. a III. triedy vedúcich k národným kultúrnym pamiatkam v rámci piatich historických regiónov kraja,“ konštatovala Martina Remencová.

Zdroj foto: V. Mydlo, autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia