Zdá sa, že situácia okolo Klubu dôchodcov je nateraz neriešiteľná. Rada starších, ktorá slúži ako poradný orgán primátora mesta Igora Čombora, vyjadrila požiadavku, aby mesto našlo priestor, kde by sa mohli stretávať. Michal Lazár je aktuálne povereným zastupovať mesto v rade, zvolávať ju a sprostredkovať požiadavky vedeniu mesta. Členovia vyjadrili na ostatnom stretnutí nespokojnosť s tým, že sa v rámci klubu nemajú kde stretávať.
Klub navštevujú dve združenia seniorov a spolu majú asi tisícku členov. „Takže nájsť priestor pre dôchodcov je momentálne až neriešiteľné. Ja som navrhol, pokiaľ sa nájdu aspoň nejaké objekty, ktoré by vyhovovali, aby sme im v prípade väčších akcií poskytli priestory na základných školách. Napríklad na Základnej škole Zárevúca máme športový areál pre asi 300 ľudí, a toto by sme im dali k dispozícii zadarmo,“ hovorí pre portál Žijem v Ružomberku Michal Lazár.
Priestor užívajú viaceré kluby
Členkou Rady starších je aj Alena Vinžíková, vedúca Denného centra Klubu dôchodcov v Ružomberku. „Problémy máme veľké, lebo pokiaľ sú akcie v klube, tak sme tam strašne natesno, skrátka koľko sa nás vojde a keď organizujeme napríklad zábavu s hudbou, aby si naši seniori život aj spestrili, tak to robíme na Drevokupe. A keď máme výročnú schôdzu, tak nám dá mesto k dispozícii Kultúrny dom Andreja Hlinku,“ vysvetľuje pre Žijem v Ružomberku aktuálnu situáciu vedúca denného centra. V priestoroch sa stretávajú okrem návštevníkov denného centra aj členovia Okresného výboru Jednoty dôchodcov Slovenska, ťažko zdravotne postihnutí a diabetici. „Museli sme uvoľniť priestor aj pre nich, aby sa mali kde stretávať. Mesto nám ale prisľúbilo, že bude hľadať vhodné priestory, aby sme sa tam zmestili všetci a aby sme si to mohli aj s ostatnými klubmi striedať,“ dodala Vinžíková. Seniorov v našom meste podporuje aj Nadácia Supra a OZ Ružomberčan, vďaka čomu sa môžu stretávať seniori z rôznych klubov, organizovať výlety či podujatia, často i mimo Ružomberka.
Do úvahy prichádzajú verejné budovy
Mesto má podľa Lazára k dispozícii len Veľkú dvoranu, ktorú im občas poskytne. „Lenže aj to je malé. Keď ich tam bolo 600, sedeli na chodbe, nebolo to dobré,“ dodáva Lazár. Pripomína, že priestor hľadajú, ale ako hovorí viceprimátor: „v Ružomberku taký priestor nemáme“. Jediným riešením je poskytnúť im existujúce mestské priestory alebo ich finančne podporiť, aby si taký priestor mohli prenajať. „Nechcem, aby to vyzeralo, že situáciu podceňujeme, ale oni ju zároveň chápu, že je to náročné,“ pripomína Lazár. Vo výhľade sú však verejné budovy. „Neviem, čo budeme robiť s priestorom bývalej školy, kde boli nadané deti, možno tie by sa predali a kúpilo by sa pre seniorov niečo väčšie,“ uvažuje a uzatvára slovami, že je to veľmi ťažko riešiteľný problém, ale mesto na ňom intenzívne pracuje.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia