Mesto obnoví Ružomberské kultúrne leto, v parku sa predstavia domáci umelci

Mesto obnoví Ružomberské kultúrne leto, v parku sa predstavia domáci umelci

RedakciaAktuality17.7.2019

Kultúrne leto v Ružomberku bola séria letných koncertov v parku pod holým nebom, kde sa prezentovali prevažne domáce hudobné skupiny. V minulých rokoch ju organizoval Kultúrny dom Andreja Hlinku (KDAH), ktorý podujatie z finančných dôvodov a tiež nízkej účasti zrušil, potvrdil nám to Ján Pavlík, riaditeľ KDAH. Tento rok sa koncertnú sériu rozhodlo obnoviť mesto, aj keď v obmedzenom režime. Namiesto niekoľkých pravidelných koncertov boli naplánované len dva. V uplynulú nedeľu sa predstavilo ružomberské jazzové zoskupenie RK JazzBand, ktoré prilákalo do Hýrošovho parku viac než 150 ľudí. S myšlienkou obnoviť sériu koncertov v parku prišiel viceprimátor, Michal Lazár.

„Ja som sa sám presvedčil, že o takéto kultúrne podujatia Ružomberčania majú záujem, prišiel veľký počet ľudí – záujemcov o kvalitnú muziku, bol som veľmi spokojný aj s účasťou aj s hudobnou produkciou a vzájomne sme sa presvedčili, že by bola škoda nepokračovať v tradícii, ktorá tu bola minulý rok,“ hovorí Lazár.

Ako potvrdil Viktor Mydlo, hovorca mesta Ružomberok, radnica má záujem pokračovať v podobných aktivitách. „Nie z mandátu nahrádzania KDAH. Mesto bude podporovať KDAH v organizovaní podobných koncertov tak, aby mali občania zaručené kultúrne vyžitie nielen počas prázdnin, ale počas celého roka,“ dodáva Mydlo.

Nadšenci dychovej hudby sa v auguste môžu tešiť na Supranku (Foto: Tibor Šula)

V auguste vystúpi Supranka

Prvú augustovú nedeľu, 4. augusta, vystúpi v Hýrošovom parku Dychová hudba Supranka, ktorá zároveň uzatvorí tohtoročnú dvojsériu koncertov pod holým nebom. „My sme si pripravili dvojhodinový program repertoáru v dychovej hudbe a sme veľmi radi, že Ružomberok podporuje svojich domácich umelcov a skupiny ako sme aj my,“ povedal Štefan Kútnik, frontman skupiny.

Mesto chce ponúknuť hudobnú všehochuť

Kultúra patrí do mesta, ale každá kapela zároveň nemusí byť pre všetky cieľové skupiny, preto sa mesto rozhodlo v budúcnosti obnoviť Ružomberské kultúrne leto tak, aby v ňom každý našiel to svoje. „Tak ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí, tak je sto milovníkov rôznych štýlov či druhov umení. Cieľom radnice je dať každému jednému niečo, čo má rád,“ hovorí Mydlo.

Michal Lazár je jedným z podporovateľov
Ružomberského kultúrneho leta
(Foto: Mesto RK)

Osem koncertov už budúce leto

Mesto sa chce v budúcnosti podieľať na tom, aby bola séria koncertov v parku obnovená. „Urobím všetky kroky, aby sme mohli organizovať kultúrne leto vo väčšom rozsahu, aspoň 8 koncertov počas leta, budem sa snažiť získať finančné prostriedky a zorganizovať kvalitnú hudbu pre našich občanov,“ hovorí o plánoch viceprimátor Michal Lazár. Osem víkendových koncertov by mesto mohlo stáť približne 4000 eur. Podľa radnice je práve teraz čas podporiť ružomberských umelcov. „Do budúceho roka chceme pripraviť program tak, aby sa hralo každý víkend, aby boli podporené domáce skupiny a aby divák mal možnosť prežiť pekný čas v uliciach nášho mesta,“ pokračuje v plánoch Mydlo.

Kultúru v meste podporujú aj občianske združenia

O bohatší kultúrny život sa v meste snažia mnohé organizácie - KDAH, mestské Oddelenie regionálnej politiky a turizmu, občianske združenia i samotné kapely. „Významné miesto v kultúrnom živote občanov má aj Nadácia Supra či OZ Ružomberčan, ktoré svojim, často unikátnym programom, kreuje novodobý kolorit Ružomberka,“ uzatvára Mydlo.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia