Mesto pripravuje spolu s obcami výstavbu Vážskej cyklomagistrály

Mesto pripravuje spolu s obcami výstavbu Vážskej cyklomagistrály

RedakciaAktuality11.5.2022

Spája viaceré mestá a obce popri Váhu. Popri trase je možné zastaviť sa pri množstve zaujímavých miest. Tými svojimi sa chce pochváliť aj Liptov, preto podniká kroky k tomu, aby cyklisti prešli bezpečne od Stankovian až do Liptovského Mikuláša.

Vytvoria združenie

Poslanci mestského zastupiteľstva schválili založenie združenia, ktorého členmi sú Ružomberok, Bešeňová, Liptovská Teplá, Turík a REGIÓN LIPTOV. Spoločne chcú dosiahnuť urýchlenie výstavby, pretože Žilinský samosprávny kraj, ktorý je realizátorom budovania trasy v Žilinskom kraji, dal prednosť iným úsekom.

Cieľom združenia je zabezpečiť vybudovanie prvej etapy cyklochodníka pozdĺž Váhu, pričom predpokladaná dĺžka úseku Ružomberok – Vlachy bude približne 15 kilometrov. REGION LIPTOV zabezpečí na svoje vlastné náklady vypracovanie projektovej dokumentácie v predpokladanej celkovej hodnote 41 310 eur na získanie potrebných stavebných povolení pre stavbu.

Mesto a obce zabezpečia na vlastné náklady, aby pozemky, na ktorých sa má vybudovať cyklochodník, bolo možné použiť na výstavbu. Zároveň zabezpečia na vlastné náklady získanie potrebných rozhodnutí a povolení vydávaných v územnom konaní a v stavebnom konaní. Mesto by malo zaplatiť na poplatkoch približne tritisíc eur.

Niečo urobí združenie, niečo župa

„Hľadali sme spôsob, ako nájsť financie aspoň na projektovú dokumentáciu, aby sme mohli začať, lebo bez nej a povolení, nemôžete žiadať eurofondy. Mesto Ružomberok v zmluve o združení vystupuje ako garant projektu,“ povedal na mestskom zastupiteľstva viceprimátor Ján Bednárik. „Peniaze postačia na projektovú dokumentáciu od Bešeňovej po Turík. Druhú časť, napojenie Ružomberka a úsek od Stankovian po Turík rieši Vyšší územný celok.“ Už je spracovaná projektová dokumentácia úseku Kraľovany – Stankovany a začína sa s prípravou trasy Hrboltová – Turík.

„Chcem povzbudiť do tejto aktivity. Je to niečo, čo nám pomôže a nie len mestu, ale celému regiónu. Fandím a nech to ide čo najrýchlejšie,“ vyjadril podporu projektu mestský poslanec Martin Hromada.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia