Cieľom projektu je udržať už existujúce pracovné miesta, čím sa zlepší dostupnosť opatrovateľskej služby v meste Ružomberok. Podľa slov Kvetoslavy Legerskej z Referátu projektov a grantov zabezpečuje opatrovateľskú službu pre 115 klientov v domácom prostredí. „Sociálnu službu vykonáva 84 opatrovateliek a záujem o ňu stále narastá,“ hovorí.
Podľa Legerskej je potrebné získať dostatok kvalifikovaných pracovných síl, ale aj financií na mzdy, aby bolo možné vyhovieť všetkým žiadateľom. Mesto plánuje v rámci projektu podporiť 33 pracovných miest, „a to opatrovateľov na plný pracovný úväzok, pričom bude dodržaný prístup nediskriminácie,“ dodáva Legerská. Projekt začína už vo februári 2019 a má trvať 26 mesiacov.
V Ružomberku žije aktuálne 5 566 ľudí vo veku nad 62 rokov. V roku 2014 bol index starnutia na úrovni hodnoty 99,83; v roku 2017 už dosahoval číslo 111,84. Mesto si aj na základe tohto uvedomuje dôležitosť integrácie seniorov do spoločnosti, podpora vzniku medzigeneračných programov a tiež tvorbu prostredia priateľského k dôchodcom.
Primátor Ružomberka Igor Čombor hovorí, že mesto reaguje na legislatívne zmeny zmapovaním potenciálnych užívateľov a poskytovateľov, „pričom má snahu trvalo zabezpečovať a skvalitňovať ponúkané sociálne služby, čím by sa zvýšila kvalita života všetkých skupín obyvateľstva s dôrazom na ich špecifické potreby,“ vysvetľuje Čombor. Podľa neho je aj 500-tisíc eur z eurofondov dôkazom, že ružomberská radnica nepoľavuje v snahe čerpať nenávratné finančné prostriedky z fondov EÚ v čo najväčšej možnej miere.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia