Mesto zakázalo kamionistom protest, autodopravcov rozhodnutie sklamalo

Mesto zakázalo kamionistom protest, autodopravcov rozhodnutie sklamalo

RedakciaAktuality30.1.2020

Vzhľadom na doručené oznámenie, aj v stredu mesto s prítomnosťou kamionistov do istej miery počítalo. Na profile na sociálnej sieti radnica uviedla: „Pokiaľ nedôjde k situácii, že vznikne nebezpečie, do zhromaždenia zasahovať nebudeme rovnako, ako sme nezasahovali ani počas posledného zhromaždenia spred dvoch týždňov. Nemáme záujem robiť politiku, preto konať budeme vždy v prospech Ružomberčanov.“

Krok radnice sa nestretol s veľkým pochopením

v utorok, počas protestu

Protest zakázala samospráva po tom, ako im Okresné riaditeľstvo policajného zboru doručilo podnet na zakázanie zhromaždenia. „Vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky OR PZ vyhodnotilo, že zhromaždenie sa koná na nebezpečnom mieste, kde účastníkom hrozí závažné nebezpečenstvo pre ich zdravie. So zreteľom k nedostatočnej viditeľnosti, hustému sneženiu vzniklo riziko ohrozenia zdravia účastníkov zhromaždenia, ale aj okolo jazdiacich vodičov vozidiel. Zhromaždenie sa vykonáva v mieste, kde vzhľadom ku klimatickým podmienkam dochádza k výraznému obmedzeniu dopravy, bezpečnému prejazdu vozidiel záchranných zložiek, prejazdnosti vozidiel údržby a situácia je momentálne v závažnom rozpore so záujmom obyvateľstva. Takéto zhromaždenie môže závažným spôsobom ohroziť život a zdravie obyvateľov,“ píše sa v stanovisku mesta. Okrem toho sa radnica opierala aj o formálne nedostatky oznámenia, pretože autodopravcovia mali toto oznámenie doručiť obci aspoň 5 dní vopred. Chýbali aj údaje o účele zhromaždenia a predpokladanom čase jeho ukončenia. Na sociálnej sieti tento krok radnice negatívne vnímali viacerí obyvatelia mesta. „Nestretlo sa to s veľkým pochopením, čo sme aj očakávali. Preto chceme vyhlásiť, že samospráva má svoje kompetencie a zodpovednosť. Našou zodpovednosťou je zabezpečiť bezpečie pre verejnosť. To bolo našim cieľom, a to sa nám podarilo splniť,“ uvádza ružomberská samospráva na sociálnej sieti. Rovnaké rozhodnutie prijalo v utorok napríklad aj mesto Žilina. Ako potvrdila polícia, mesto Žilina v zmysle zákona o zhromažďovacom práve vydalo rozhodnutie, ktorým pre nesplnenie zákonných podmienok Únii autodopravcov Slovenska (UNAS) zakázalo zhromaždenie na území mesta.

Autodopravcovia sú sklamaní

„Som sklamaný z toho, že sa mestské úrady dajú ovplyvniť Políciou Slovenskej republiky,“ uviedol pre náš portál na margo kroku ružomberskej radnice Vladimír Sopúch z Únie autodopravdov Slovenska. Ako ďalej potvrdil, podobný scenár sa totiž opakoval vo viacerých obciach. Tieto rozhodnutia boli podľa jeho názoru vydané pod tlakom zložiek ministerstva vnútra. „Všetci kričia, že Únia autodopravcov Slovenska má politické podfarbenie. A tieto rozhodnutia majú akú farbu?“ pýta sa. Podľa únie autodopravcov sú ich protestné zhromaždenia sú v porovnaní so štrajkami autodopravcov v Európe mierumilovné a ústretové. „Osobná doprava nie je blokovaná, "záchranárska ulička" je prioritou na všetkých stanovištiach,“ píše UNAS na sociálnej sieti.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia