Mesto zverejnilo kultúrny program na leto

Mesto zverejnilo kultúrny program na leto

RedakciaAktuality26.6.2022

Kultúrny program organizuje už štvrtý rok Kultúrny dom Andreja Hlinku v spolupráci s Mestom Ružomberok, Liptovským múzeom, Mestskou knižnicou v Ružomberku, Galériou Ľudovíta Fullu a MAS Dolný Liptov. Počas prázdninových dní budú ulice mesta osviežené a naplnené predstaveniami hudobnými, literárnymi, výtvarníckymi, výstavami, vernisážami, premietaním pod holým nebom a predstaveniami pre deti.

„Našou snahou bolo čo najviac priblížiť kultúru do ulíc nášho mesta
zorganizovaním multižánrového podujatia, kde si každý nájde svoje. Navyše sme sa zamerali na aktívnu kultúru, teda na rôzne aktivity, počas ktorých divák nebude len pasívnym prijímateľom ale bude priamo tvoriť. Preto sa v programe nachádza množstvo workshopov, prednášok, plenérov a podujatí, kde sa vyžaduje účasť diváka,“ povedal Viktor Mydlo, autor myšlienky obnoveného kultúrneho leta Leto u Hýroša.

Podujatia sú rozdelené podľa dní v týždni. Pondelky patria kinematografii, utorky výtvarnému umeniu, stredy potulkám a histórii, štvrtky sú určené pre milovníkov literatúry, počas piatkov divák zažije menšie predstavenia rôzneho druhu, soboty patria hudobným vystúpeniam pre mladých a nedele sú rozdelené na dve časti. Prvá časť je určená predstaveniam pre deti, druhá predstaveniam pre seniorov.

Program obsahuje aj niekoľko menších festivalov, medzi ktoré patrí pilotný ročník festivalu tvrdej hudby DarkPark, kde sa v parku predvedú najmä metalové kapely. Do Ružomberka po prvý krát príde aj obľúbený festival Jeden svet, ktorý je organizovaný v spolupráci s organizáciou Človek v ohrození. Novinkou je, že obľúbený festival Ani nechoď fest, ktorý má za sebou 10. ročnú históriu bude v roku 2022 organizovaný pod hlavičkou podujatia Leto u Hýroša. „Festival Ani nechoď prežíval svoje problémy a hrozilo, že zanikne. Preto sme od januára začali s autorkami festivalu rokovať o tom, ako ho zachrániť, pretože si nemôžeme dovoliť len tak zahodiť za hlavu 10 ročný festival. Som rád, že sme našli spoločnú reč a výsledkom bola dohoda, že v roku 2022 bude festival organizovaný pod našou značkou. Našou podmienkou bolo však zmeniť čas a miesto organizovania, pričom organizátorky dostali prísľub, že dramaturgia ostane aj naďalej 100% v rukách pôvodných autoriek. My sme na oplátku poskytli finančné krytie a potrebnú infraštruktúru. Výsledok tejto spolupráce je vynikajúci a myslím, že prospešný nielen pre Leto u Hýroša ale aj pre festival,“ povedal o spolupráci Mydlo a dodal, že cieľ je, aby táto spolupráca obdobne fungovala aj nasledujúce roky. Po novom tak festival Ani nechoď bude organizovaný počas letných mesiacov na Mariánskom námestí v Ružomberku.

Všetky podujatia Leta u Hýroša sú pre divákov zadarmo pričom festival odštartuje slávnostným otvorením 1. júla a symbolické uzatvorenie kultúrneho leta prebehne vo Veľkej dvorane Kultúrneho domu Andreja Hlinku 30. augusta galaprogramom s hosťami a hudobným sprievodom RK Jazz Band.

Finančné pokrytie dvojmesačného programu Leto u Hýroša je vo výške približne 42 000€ a pochádza zo zdrojov Mesta Ružomberok a z príspevku Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, zo zdrojov partnerov, zdrojov z Fondu na podporu umenia a MAS Dolný Liptov.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia