Mestská free wifi je už dostupná aj na niektorých miestach v Ružomberku

Mestská free wifi je už dostupná aj na niektorých miestach v Ružomberku

RedakciaAktuality15.4.2019

Projekt WIFI PRE RUŽOMBEROK z výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku WIFI pre Teba bol mestu schválený. Mesto už sieť wifi bodov plánovalo nainštalovať dávnejšie. „Mesto potrebuje držať krok s dobou, teda bezplatné pripojenie k internetu na verejných miestach je dnes už nevyhnutnosťou a nemalo by chýbať v žiadnom modernejšom meste,“ povedal pre portál Žijem v Ružomberku Viktor Mydlo, hovorca mesta Ružomberok.

Wifi pointy budú dostupné na miestach komunitného života, kde sa budú môcť pripojiť všetci občania aj návštevníci. Podľa zmluvy by malo ísť o internet s rýchlosťou 30 Mbit/s.

„Hovoríme teda o miestach, kde sa verejnosť zdržiava alebo cez tieto body prechádza. Teda jedná sa o námestia, parky, úrady, ale taktiež bude aj pred Základnou školou na ulici Dončová. Samozrejmosťou bude inštalácia takéhoto bodu na železničnej stanici, pretože tam bude určite najžiadanejšia z pohľadu turistov, ktorí prichádzajú do nášho mesta a potrebujú sa zorientovať,“ povedal Viktor Mydlo, hovorca mesta Ružomberok.

Nasledovať bude aj druhá fáza

Projekt Wifi pre Teba je len prvou fázou realizácie. Celý projekt stojí 15 000 eur, z toho nenávratný príspevok pokryje náklady v sume 14 250 eur a 750 eur je spoluúčasť mesta.

Mesto by v projekte chcelo pokračovať. Prvá fáza bola na 95% financovaná z EÚ, teraz chce na ňu mesto nadviazať a začať s budovaním wifi bodov aj na iných miestach. „Ide predovšetkým o sídliská (s výnimkou Klačna, ktoré je zaradené v prvej fáze), mestské časti a miesta, na ktoré sa prvá fáza nedostala,“ doplnil Mydlo. Druhá fáza už bude hradená z vlastných zdrojov mesta. Spoločne s projektom Wifi pre teba a iniciatívou mesta by mala byť väčšina verejných miest pokrytá internetom.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia