Mestská knižnica ponúka literárne večery aj podujatia pre deti

Mestská knižnica ponúka literárne večery aj podujatia pre deti

RedakciaAktuality19.7.2021

Riaditeľka knižnice Tatiana Babincová nám porozprávala o aktuálnych podujatiach, a tiež o tom, aký dopad má pandémia koronavírusu na knižnicu.

„Som veľmi rada, že mesto Ružomberok zahrnulo knižnicu medzi organizátorov Leta u Hýroša. Štvrtky v parku patria práve literárnym diskusiám, autorských čítaniam, publicistikám alebo odbornejším prezentáciám. Štvrtky sú venované tým, ktorý majú radi knihy a všetko s tým spojené,“ hovorí Babincová.

V uplynulých týždňoch sa návštevníci mohli stretnúť s autorom Michalom Hvoreckým, s etnologičkou a etnografkou Ivetou Zuskinovou, ktorá sa venuje hlavne Liptovu a jeho vývoju, a taktiež s historikom Antonom Hruboňom, ktorý rozprával o dejinách 20.storočia. „Každý ďalší týždeň máme naplánované stretnutie s iným autorom. Snažili sme sa vytvoriť pestrý koktail viacerých žánrov, aby sme oslovili všetkých Ružomberčanov. Ďalší týždeň chceme osloviť hlavne ženy. Stretneme sa s autorkou spoločenských románov Petrou Nagyovovou Džerengovou, ktorá je aj spoluzakladateľkou detského vydavateľstva. Posledný júlový štvrtok bude venovaný poézií. Pozvali sme Silviu Kaščákovú, poetku, autorku hudobných textov a pedagogičku, ktorá pracuje na Katolíckej univerzite v Ružomberku,“ hovorí Babincová. Návštevníci sa môžu tešiť aj na literátku a scenáristku Alenu Sabuchovú, moderátora z RTVS Mira Frindta a záver augusta bude patriť stretnutiu mladých historikov z Liptovského múzea.

Okrem toho Mestská knižnica organizuje aj podujatie Prečítane leto, ktoré je určené pre detské publikum. Cieľom celoslovenskej kampane je podpora čítania. „Každý týždeň je vyhlásená konkrétna téma pre celé Slovensko. Už prebehli stretnutia, ktorých témy boli batôžky a kufríky, dáždniky, stopy a pripravujú sa ďalšie. S témami sa snažíme pohrať tak, aby sme mohli aj čítať, aj predstaviť konkrétne knihy, ktoré s témou súvisia. Táto aktivita prebieha priamo v knižnici, vo vonkajšom átriu. Pokiaľ nám to počasie dovolí, tak každý pondelok sa stretávame o 10.00 hodine.“

Fungovanie knižnice dosť výrazne zasiahla pandémia. Aj keď brány knižnice sú už dlhšie otvorené, ľudia sú stále opatrní. „Návštevnosť nám klesla minimálne o jednu tretinu. Na jednej strane hodnotím čísla roku 2020, ale tým, že už prebehol polrok roku 2021, nedá sa povedať, že by sa to zlepšovalo. V súvislosti s návštevnosťou potom musíme hovoriť aj poklesoch príjmov z členského a upomienok. Predpokladám, že do takého normálneho stavu sa dostaneme až o rok, o dva. Som však vďačná nášmu zriaďovateľovi mestu Ružomberok, že náš príspevok, keďže sme príspevková organizácia, nebol nejakým spôsobom zabrzdený,“ hovorí Babincová.

Knižnica sa neustále snaží vyrovnávať ponuku kníh, aby bola aktuálna. Reaguje na požiadavky čitateľov, ale tiež sleduje výsledky literárnych súťaži, aby bola v určitej rovnováhe. „Snažíme sa zabezpečovať komerčné tituly, ktoré sú žiadané, ale zároveň aj také tituly, aby sme si udržali podstatu knižnice, ako vzdelávacej kultúrnej inštitúcie.“ Knižnica taktiež spolupracuje s Knižným fondom. Vyraďuje staršie knihy, aby mohla opäť prijať nové. „Zaviedli sme niečo ako knižnú poličku, ktorá sa nachádza na prízemí knižnice. Priebežne tam dopĺňame naše vyradené knihy, ktoré nie sú vhodne na vypožičiavanie, ale možno by ešte niekomu poslúžili. Sú to knihy zadarmo,“ dodala Babincová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia