Mestská knižnica pripravila inšpiratívnu výstavu pre deti „Tiché putovanie“

Mestská knižnica pripravila inšpiratívnu výstavu pre deti „Tiché putovanie“

RedakciaAktuality6.6.2023

Mestská knižnica Ružomberok pripravila v spolupráci s Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti hravú a inšpiratívnu putovnú výstavu Tiché putovanie. Súčasťou je 128 kusová kolekcia svetových "tichých" kníh z Bienále ilustrácií Bratislava a Čestnej listiny IBBY (Medzinárodná únia pre detskú knihu).

„Až do 23. júla ponúkame jedinečnú možnosť spoznať knižné skvosty, diela svetových ilustrátorských osobností. Tiché knihy budete vedieť čítať napriek tomu, že sú v kórejskom, japonskom či lotyšskom jazyku. Najmenšie deti sa môžu zabaviť na leporelách, obrázkových bedekroch a iných tituloch typu „hľadaj a nájdi“. Pre o niečo staršie deti sú okrem kníh pripravené tvorivé aktivity - príbehové kocky, veselá kaderníčka, tieňová hra, twister, puzzle, príbeh života. Výstava iniciuje spoločné hry a rozhovory pre jednotlivcov, rodiny i kolektívy, aj prostredníctvom zážitkového učenia. Každý detský návštevník bude mať svoj cestovný denník, do ktorého si môže zapisovať odpovede na úlohy, kresliť svoj portrét či značiť pečiatky ako odmeny za vyriešené úlohy,“ hovorí riaditeľka Mestskej knižnice Tatiana Babincová.

Tiché knihy predstavujú u nás málo známy žáner detskej literatúry. Sú tvorené len z obrázkov, bez textu, sú postavené výlučne na výpovednej sile ilustrácií. Vizuálnou formou rozprávajú príbehy, tlmočia emócie, uvádzajú čitateľa do sveta snov a fantázie, no zároveň dokážu sprostredkovať aj fakty a reálie. Populárne sú najmä u najmenších čitateľov, ktorí ešte nevedia čítať. Úspešne sa používajú aj ako motivačný doplnok pri výchove detí so špeciálnymi potrebami, v ostatných rokoch sa tento žáner dostal do povedomia aj ako účinný prostriedok na preklenutie jazykových a kultúrnych bariér pri práci s deťmi prisťahovalcov. Prednosťou tichých kníh je, že interpretáciu nechávajú plne na čitateľovi. V tomto procese je však nesmierne dôležitá prítomnosť dospelého, či už ako spoločníka, navigátora alebo tichého poslucháča, ktorý môže s úžasom sledovať vnútorný svet svojho dieťaťa.

Výstava prebieha v priestoroch knižnice na 1. poschodí od 5. júna až do 23. júla 2023, počas otváracích hodín knižnice.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia