Mestské cintoríny sa prezliekajú do slávnostného šatu

Mestské cintoríny sa prezliekajú do slávnostného šatu

RedakciaAktuality23.10.2019

Ľudia v týchto dňoch čistia miesta posledného odpočinku svojich blízkych. Pripravujú ich na blížiaci sa Sviatok všetkých svätých (1.11.) a Pamiatku zosnulých (2.11.)

Hroby a ich okolie na Ružomberskom cintoríne, o ktoré sa nemá kto starať, však nezostanú bez údržby.

O dôstojnosť hrobov ružomberských dejateľov sa dnes postarali členovia OZ Ružomberčan a dobrovoľníci z Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v rámci tretej misie fakulty. Dobrovoľníci zametali lístie, vyčistili náhrobné kamene, či pomníky opustených hrobov osobností Ružomberka. „Cieľom dnešnej akcie je okrem dobrého skutku ukázať spájanie sa komunity v meste, v ktorom žijeme či pracujeme. Touto aktivitou začíname spoluprácu s Katolíckou univerzitou, konkrétne s pedagogickou fakultou,“ povedala členka OZ Ružomberčan, Jana Steitová.

Spoločne sa im dnes podarilo vyčistiť hrobku rodiny Makovických, Hroby rodiny Houdekovcov, Jozefa Matúša Buriana, Jozefa Holého, Márie Sidorovej, Karola Murgaša, Alojza Pavču, Júliusa a Artura Kürtiovcov a ďalšie. Každému z nich napokon zasvietili sviečku a venovali krátku modlitbu. „Teším sa, že som prišiel na toto posvätné miesto, okrem príjemného pocitu so spoločnej práce s Ružomberčanmi som aj bohatší o vedomosti slávnych osobností mesta, v ktorom študujem,“ povedal pre náš portál študent Peter.

Odmenou pre všetkých bol pohľad na vyčistené miesta posledného odpočinku, chvíľka stíšenia a zamyslenia sa nad tými, ktorí našli na cintoríne pokoj.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia