Mestskú autobusovú dopravu čakajú zmeny, začína prázdninový režim a niektoré linky optimalizujú

Mestskú autobusovú dopravu čakajú zmeny, začína prázdninový režim a niektoré linky optimalizujú

RedakciaAktuality30.6.2024

Zmeny sa dotknú najmä menej využívaných liniek autobusov v okrajových častiach, na nosných linkách v popoludňajšej špičke predĺžia takt.

Mesto Ružomberok predčasne ukončilo zmluvu s prevádzkovateľom pravidelnej mestskej autobusovej dopravy(MAD) Blaguss Slovakia, s.r.o. Dôvodom na ukončenie spolupráce je zámer zefektívniť a optimalizovať mestskú hromadnú dopravu v meste.

Ľudí chcú dostať do autobusov

V prechodnom období, dokiaľ mesto nenájde nového prevádzkovateľa, bude MAD zabezpečovaná aktuálnym dopravcom Blaguss Slovakia maximálne 12 mesiacov, avšak s niekoľkými zmenami. Najdôležitejšou je redukcia liniek, ktoré boli cestujúcimi využívané minimálne. Ide najmä o okrajové časti a tie linky, na ktorých cestujúci mohli na prepravu využívať aj prímestskú dopravu. Na linkách 2 a 3, ktoré tvoria základ MAD, nastali zmeny iba v popoludňajšej špičke z 20 na 30-minútový takt.

Aktuálna optimalizácia liniek je na úrovni asi 18 percent, čo znamená redukciu kilometrovného výkonu o viac ako 117-tisíc kilometrov. Autobusy tak ročne prejdú asi 520-tisíc kilometrov oproti súčasným viac ako 636-tisícom.

„Zmeny by mali cestujúci pocítiť len minimálne. Výrazne sa nedotknú využívaných liniek a špičiek najmä ráno, keď deti cestujú do školy a rodičia do práce. Nikto z nás nemá záujem prevádzkovať mestskú autobusovú dopravu, ktorá nevyhovuje cestujúcim a nebudú ju využívať. Naopak, v nasledujúcom období sa chceme viac zamerať na podporu a motiváciu k využívaniu hromadnej dopravy,“ podotkol primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň.

Čiernych pasažierov odhalia mestskí policajti

Od 1. júla MAD vstupuje do letného režimu, kedy je obmedzená frekvencia niektorých liniek. Primátor mesta Ľubomír Kubáň avizuje aj ďalšie zmeny, ktoré budú súčasťou prechodného obdobia.

Mesto i dopravca sa zamerajú na dôslednejšiu kontrolu výberu cestovného, a to aj náhodnými kontrolami za účasti príslušníkov mestskej polície. Do dopravy v meste by mali byť v nasledujúcom období zaradené aj ďalšie tri hybridné autobusy, ktoré podľa predpokladov dopravcu znížia emisie o 13 percent. Zmeny sa prejavia aj na webovej stránke dopravcu, na internetových stránkach i v aplikácii, ktoré cestujúci využívajú na informácie o aktuálnych autobusových spojoch.

Samospráva sľubuje aj zefektívnenie komunikácie medzi cestujúcimi a dopravcom. Záujemcovia budú môcť využívať internetovú stránku: https://www.mhdrk.sk e-mail: ruzomberok@blaguss.sk i telefónny kontakt: 911 027 011.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia