Mestskú knižnicu čaká rekonštrukcia, fungovať bude v obmedzenom režime

Mestskú knižnicu čaká rekonštrukcia, fungovať bude v obmedzenom režime

RedakciaAktuality19.11.2019
Knižnica zrekonštruuje dve oddelenia

Nový rok privíta Mestská knižnica v Ružomberku v novom šate. Vedenie sa rozhodlo pre rekonštrukciu dvoch oddelení na druhom poschodí. Prostredníctvom projektu Fondu na podporu umenia sa knižnici podarilo získať financie, ktoré investuje do interiérovej súčasti.

„Ideme vymieňať nábytkové zariadenie v Oddelení beletrie pre dospelých a v Oddelení pre deti a mládež. Zasiahne to celé druhé podlažie, 110 kusov políc kníh. Bude to veľký zásah, takže sme sa rozhodli, že vymeníme aj podlahovú krytinu a položíme nový koberec,“ hovorí o zmenách Tatiana Babincová, riaditeľka Mestskej knižnice v Ružomberku. Sedenie, typizované police a ďalšie interiérové súčasti napokon tiež čakajú zmeny.

Knižnica bude mať nové police, pohovky aj koberec.

Rekonštruovať budú v priebehu decembra

Celková investícia do rekonštrukcie je 22 000 eur, z Fondu na podporu umenia pôjde 16 000 eur, z vlastných zdrojov knižnica investuje 6 000 eur. Pre čitateľov ju zatvoria 2. decembra a rekonštruovať ju budú zhruba mesiac. „Možno sa nám to podarí do Vianoc, ale predpokladám, že to bude trvať do konca decembra, 2. januára chceme otvoriť,“ dodáva Babincová. Malé zmeny sú v knižnici už viditeľné aj teraz, počas prevádzky už stihli vymeniť pohovky a police, ale najväčší zásah je možné urobiť až pri úplnom uzatvorení priestoru.

Čitatelia si môžu požičať viac ako 10 kníh

Knižnica myslela aj na knihomoľov, ktorí sa chcú zásobiť knihami na Vianoce. Upravila pravidlo maximálnej výpožičky, ktorá je štandardne stanovená na 10 kníh. „Teraz to bude také voľnejšie, nebudeme to obmedzovať,“ odkazuje svojim čitateľom riaditeľka knižnice. Okrem toho bude na všetky výpožičky platiť výpožičná lehota do 10. januára 2020, tento termín už môžu vidieť čitatelia v systéme aj teraz.. „Bude prístupný bibliobox, takže knihy, ktoré majú čitatelia požičané, môžu vrátiť. Aj nám to pomôže, pretože keď v januári otvoríme, bude tu obrovský nával. Bude aj pre nás lepšie, ak nám knižky budú vracať postupne,“ hovorí riaditeľka. Knižnica opäť otvorí svoje brány 2. januára 2020, napokon vianočné obdobie môžu návštevníci knižnice stráviť doma s knihou v kruhu svojej rodiny.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia