Meteorológovia vyhlásili výstrahu pred dažďom, druhá vlna príde večerom

Meteorológovia vyhlásili výstrahu pred dažďom, druhá vlna príde večerom

RedakciaAktuality13.11.2019

Intenzívnym nočným a ranným dažďom sa to dnes neskončilo, meteorológovia predpokladajú druhú vlnu silného dažďa na dnešné popoludnie a večer.

„Toky majú vysoké stavy, je veľmi napršané a v priebehu dňa mrholilo, ale druhá vlna zrážok ešte len príde niekedy k večeru, kedy bude dážď opäť silnejší. Prechodne v blízkosti Nízkych Tatier to bude intenzívnejšie. Hrozia aj povodne,“ hovorí pre portál Žijem v Ružomberku Miroslav Šinger, meteorológ zo SHMÚ.

Slovenský hydrometeorologický ústav preto vyhlásil výstrahu druhého stupňa pred intenzívnym dažďom, ktorá platí už od utorka 12. novembra 18:00 do štvrtka 14. novembra polnoci.

V Ružomberku sa ojedinele vyskytnú intenzívne dažde s úhrnom zrážok 70 - 100 mm, čo predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity a vysoká je aj pravdepodobnosť spôsobenia škôd.

Pozor aj na silný vietor

Meteorológovia upozorňujú aj na vietor na horách, pri ktorom vyhlásili výstrahu 1. stupňa. To by malo trvať od utorka 13. novembra 14:00 hod. do stredy 14. novembra 6:00 hod. V Ružomberku sa na horách v polohách nad 1300 metrov miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobú nárazovú rýchlosť 110 - 135 km/h. Priemerná rýchlosť vetra môže prekročiť 70 km/h. Vietor môže podľa meteorológov predstavovať potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Neodporúča sa predovšetkým pešia turistika, horolezectvo a ostatné outdoorové aktivity.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia