Milan Šlávka : Chcem, aby medvede ostali kráľmi našich hôr a nie tulákmi a zlodejmi v záhradách

Milan Šlávka : Chcem, aby medvede ostali kráľmi našich hôr a nie tulákmi a zlodejmi v záhradách

RedakciaAktuality11.9.2019

O stretnutie požiadal primátor Igor Čombor, ktorý oboznámil ministra so stavom, aký už od jari znepokojuje občanov nášho mesta. Informoval a predložil dôkazy o pohybe medveďov v uliciach mesta a mestských záhradách. Upozornil ho aj na to, že podobne alarmujúca situácia nastáva aj v iných regiónoch Slovenska.

Za ministerstvo sa na ňom zúčastnila aj generálna riaditeľka sekcie ochrany prírody, biodiverzity a krajiny Katarína Butkovská. Na druhej strane stola spolu so mnou a primátorom Ružomberka sedel aj podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Roman Malatinec, ktorý sa k nám na vlastnú žiadosť pripojil, keďže mnohé regióny tohto kraja majú s premnoženými medveďmi podobné problémy ako Ružomberok. V diskusii upozornil na fakt, že pohyb v intravilánoch obcí a škody, ktoré spôsobujú začínajú obmedzovať rozvoj vidieka, poľnohospodárstva a turistiky.

Na tvrdenie, že problémy s medveďmi spôsobuje najmä zlé nakladanie s komunálnym odpadom som oponoval faktom, že v okolí Ružomberka sú tzv. kontajnerové medvede vo výraznej menšine, drvivú väčšinu škôd spôsobujú medvede v záhradách na ovocných stromoch a na včelstvách. Ľudia v našom regióne sa boja ísť na huby, na prechádzky do lesa lebo sa boja stretnutia s medveďom. Čakajú na riešenie vo forme prijatia nejakého opatrenia od štátu.

Zdroj foto : Anton Sabucha

Pán minister priznal, že aj na úrovni ministerstva sa už začína meniť názor na túto problematiku a situácia v posledných 2 – 3 rokoch už dozrieva na jej riešenie, keďže ponosy a sťažnosti sa množia a neregulovaná ochrana medveďov už začína prerastať cez hlavu. Upozornil však na naše záväzky voči EÚ a na silný tlak slovenských ekoaktivistov v Bruseli, ktorí doteraz bránili prijateľnému riešeniu. Na Brusel sa však už začínajú obracať aj iné štáty východnej Európy, kde sa to s ochranou šeliem prehnalo (Rumunsko, Slovinsko) a tak na pôde Európskej komisie už začína diskusia o prehodnotení doterajších legislatívnych podmienok ochrany týchto šeliem.

Sčítanie zvery a aj medveďov sa realizujú na Slovensku pravidelne. Pred hodnotením situácie a prijatím opatrení na pôde EU sú však potrebné nové, aktuálne údaje. Sčítanie medveďov, ktorého výsledky musí SR dodať do Bruselu bude v roku 2020. Majú ho vykonať pracovníci štátnej ochrany prírody (ŠOP SR). S tým úplne nesúhlasím. Poukázal som na to, že takéto sčítanie pomocou vzoriek DNA bolo predsa už realizované v roku 2015 (1256 medveďov v celej SR) a požadoval som, aby sa tohto sčítania zúčastnili aj poľovníci a lesníci, ktorí majú niekedy oveľa lepšie zmonitorovaný pohyb medveďov na svojich úsekoch a vo svojich revíroch ako ŠOP SR, odpoveď som však nedostal.

Napriek tomu, že konkrétne a okamžité riešenie pre Ružomberok nepadlo, nemal som zo stretnutia zlý pocit. Je naivné si myslieť, že minister nariadi ŠOP SR po našej návšteve povoliť odstrel 10 medveďov v Ružomberku., Dôležité je to, že aj my sme prispeli k jeho informovanosti a zhodli sme sa na tom, že situácia si vyžaduje systémové riešenie v rámci celej SR – zníženie stavov medvedej populácie. Myslím, že v tomto smere sme trochu zalobovali a zabojovali nielen za občanov nášho mesta, ale aj iných regiónov, aby sa rozumným riešením vrátila situácia do normálnych koľají a medvede ostali kráľmi našich hôr a nie tulákmi a zlodejmi v našich záhrad a dvoroch.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia