Liptovské múzeum v Ružomberku sa hrdí viacerými skvostami. Knim patrí aj Múzeum liptovskej dediny Pribylina, ktoré sa v týchto dňoch veľmi intenzívne pripravuje na oslavu svojich tridsiatich narodenín. Tie vypuknú v piatok a v sobotu (13. a 14. augusta).
„Ide o jednu z najväčších expozícií nášho zariadenia. Nachádzajú sa tu kópie originálnych stavieb zo zatopeného územia Liptovskej Mary, čiže je to svojim spôsobom spomienka na tamojší život pred vybudovaním vodnej nádrže. V tomto unikátnom priestore návštevníkov privítajú tiež domy, cez ktoré nakuknú do histórie, do starovekých liptovských miest. Len mimochodom, v budúcom roku si v Pribyline pripomenieme ďalší významný medzník, a to päťdesiat rokov od položenia základného kameňa tamojšieho skanzena,“ povedal pre náš portál riaditeľ Liptovského múzea Michal Kovačic.
Okrúhliny sú spojené a bohatým odborným, kultúrnym a sprievodným programom. „V piatok, hneď na úvod sa v rytierskej sále renesančného kaštieľa Parížovce uskutoční vedecká konferencia zameraná na minulosť, prítomnosť a budúcnosť múzeí v prírode. Na prvý deň je tiež naplánovaná vernisáž výstavy pod názvom Splietanie prúdov génia loci, bude to prierez doterajších troch desiatok rokov múzea v Pribyline. V piatok bude aj slávnostné zasadnutie našej múzejnej vedeckej rady. Sobota je venovaná hlavne kultúrnemu programu,“ načrtol niečo z pestrého dvojdňového menu M. Kovačic.
Do amfiteátra Múzea liptovskej dediny zavítajú Fujaristi z Liptova, Liptovskí heligonkári, multiinštrumentalista Michal Smetanka, folklórny súbor Liptov z Ružomberka a divadelníci z Hubovej. Na sobotu sa hotujú aj dve zaujímavé diskusie – o vzniku a budovaní pribylinského skanzenu a o jeho budúcnosti a víziách. Chýbať nebudú ani tvorivé aktivity pre deti.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia