Mimoriadna situácia: mokrý sneh spôsobil rozsiahle výpadky elektriny

Mimoriadna situácia: mokrý sneh spôsobil rozsiahle výpadky elektriny

RedakciaAktuality14.1.2019

(Aktualizované 15. január 7:30) Podľa informácií Stredoslovenskej distribučnej a.s. je situácia v okolí Ružomberka stabilizovaná, žiadne výpadky energie nie sú známe. Potvrdil nám to hovorca Miroslav Gajdoš.

(Aktualizované 18:10) Výpadky elektriny dnes dosiahli úroveň kalamity. Energetici zaznamenali v priebehu 24 hodín viac ako 30-tisíc odberateľov bez prúdu na čas dlhší ako tri minúty. Momentálne je stále bez elektriny zhruba 200 odberných miest. „Predpokladáme, že väčšina z nich bude mať elektrinu ešte dnes. Naši elektrikári robia pre to maximum. S určitosťou však vieme, že bez prúdu zostane až do zajtra 17 odberateľov v Dolnej Maríkovej. Ide o zložitejšiu opravu, ktorú sme dnes nestihli zrealizovať," informoval hovorca SSD, Miroslav Gejdoš.

(Aktualizované 15:30) Elektrikári robia všetko pre to, aby mali elektrinu do zotmenia všetky domácnosti. Prácu im komplikuje terén aj počasie. V priebehu posledných hodín sa situácia na strednom Slovensku zlepšila. Elektrikárom sa podarilo odstrániť väčšinu veľkých porúch. „Momentálne je bez prúdu už iba okolo 400 odberných miest. Najväčšia porucha je momentálne na Liptove v Kráľovej Lehote, kde je bez napájania 16 trafostaníc,“ informuje Miroslav Gejdoš, hovorca Stredoslovenskej distribučnej a.s.

Elektrikárom pomáhal ťažný kôň

Situácia je zatiaľ podľa jeho slov stabilizovaná. „Naši elektrikári urobili od rána kus práce, pričom sa na mnohých odľahlých miestach museli brodiť kilometre v snehu, blate či fujavici. V lese nad kysuckou obcou Nesluša musel dnes dopoludnia pomáhať aj ťažný kôň. Elektrikárom vytiahol do lesa náradie potrebné na opravu vedenia vysokého napätia. Technika bola v tomto prípade bezmocná,“ dodal Gejdoš. SSD aj napriek tomu nevie predpokladať, kedy budú všetky poruchy vyriešené. Závisí to od okolností, počasia a prístupnosti kritických miest. Kvôli nepriaznivej predpovedi sú pracovníci SSD naďalej v pohotovosti.

7:00 V niektorých častiach Stredného Slovensko sú kvôli ťažkému mokrému snehu a vetru rozsiahle výpadky elektriny. Mimoriadny stav hlási Stredoslovenská distribučná a.s, podľa slov jej hovorcu Miroslava Gejdoša je mimo prevádzky aktuálne asi 150 trafostaníc, takže bez elektriny je zhruba 12-tisic odberateľov. „Poruchy stále pribúdajú. Najhoršia situácia je na Kysuciach, Orave, ale problémy máme aj na Liptove, v Žiarskej kotline a v okolí Banskej Bystrice. Naši pracovníci robia všetko, čo je v ich silách, ale podmienky sú veľmi náročné," dodáva Gejdoš.

Foto: Miroslav Gejdoš, SSD

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia