Mimoriadny nález spod Likavy (1870 mincí) od zajtra bude sprístupnený

Mimoriadny nález spod Likavy (1870 mincí) od zajtra bude sprístupnený

RedakciaAktuality22.2.2022

Písal sa 23. marec 2019, keď manželský pár z okolia Ružomberka počas náhodnej turistickej vychádzky na Predný Choč objavil neďaleko Hradu Likava vzácny nález – drobné mince z pätnásteho a šestnásteho storočia. Potom už k slovu prišli pamiatkári. Tí, aj za pomoci detektora kovov, našli dva dukáty Ľudovíta II. (1516 – 1526) a 1868 uhorských strieborných mincí, denárov, ktoré boli vyrazené od panovania Mateja Korvína, až po Jána Zápoľského a Ferdinanda I. Tiež za povšimnutie stojí, že takmer 99 percent unikátneho nálezu pochádza z raziarne v Kremnici.

Dnes (22. februára) popoludní bola v Liptovskom múzeu v Ružomberku slávnostne otvorená expozícia s výstižným názvom Poklady spod Likavy.

Je to skvelý pocit, že takto úspešne sa nám podarilo zavŕšiť nemalé úsilie, aby poklad, ktorého vlastníkom je Slovenská republika, sa zo Slovenského národného múzea, kde bol ošetrený, vrátil späť do Liptova,“ nezakrýval svoje pozitívne emócie riaditeľ Liptovského múzea Michal Kovačic. „Zatiaľ ide o päťročné obdobie, no verím, že nezostane len pri ňom a aj potom tento skvost zostane tam, kde patrí. Vyše päťsto rokov ležal v tomto regióne a verím, že ďalšie dekády bude mať svoje miesto v našom múzeu.“

Tu vzácne peniaze našli aj svoj veľmi dôstojný kútik. „Pripravili sme špeciálnu miestnosť, so špičkovými vitrínami, ktoré nám vyrobili v Nemecku. Aj celý zabezpečovací systém zodpovedá významu tejto originálnej expozície. Len mimochodom, ide o najväčší objav za posledných 250 rokov v Liptove. Od zajtra už bude sprístupnený i verejnosti,“ dodal M. Kovačic.

Do majestátnej budovy na kraji Námestia Štefana Nikolaja Hýroša zavítala aj žilinská županka Erika Jurinová. „Predovšetkým som rada, že poklad, kde bol ukrytý a kde sa našiel, tak tam bude sídliť, a to v múzeu, ktoré je inštitúciou Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Ide o jedinečný nález, no zároveň i celkom prirodzene spojený s Ružomberkom, veď tu sa križovali veľké cesty. Takže, možno bolo iba otázkou času, kedy niečo takéto objavíme. Zároveň sa zeším na nové interaktívne výstavy, týkajúce sa stredoveku a novoveku, ktoré Liptovské múzeum pripravuje,“ vyznala sa šéfka župy.

Poslanec tamojšieho mestského zastupiteľstva a riaditeľ odboru kultúry ŽSK Martin Hromada netajil, že história Ružomberka je jeho veľkou srdcovkou. „Ja hovorím o obrovskom šťastí, že sme dnes tu. Nie je to výsledok systematickej práce, veď to by ani nešlo. Nemožno predsa behať s detektorom kovov po všetkých poliach, lúkach, či kopcoch. Proste, usmialo sa na nás šťastie. Je v tom i kus symboliky. Úžasná expozícia bola otvorená v období, keď si pripomíname 110. výročie Liptovského múzea. Smelo možno hovoriť o neopakovateľnej chvíli,“ nadchýnal sa M. Hromada a dodal: „Momentálne finišujeme na prácach, ktoré súvisia aspoň s čiastočnou obnovou takej dominanty, ako je Likavský hrad, kde sa vlastne poklad našiel. Chceme ho ´poľudčiť´, urobiť z neho ešte väčšiu atrakciu aj z pohľadu cestovného ruchu.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia