Míňať peniaze z cudzieho účtu sa neoplatí

Míňať peniaze z cudzieho účtu sa neoplatí

RedakciaAktuality6.9.2022

Ružomberskí policajti stotožnili mužov, ktorí neoprávnene použili platobnú kartu na nákupy.

Tridsaťosemročný Ružomberčan Dušan našiel ráno 4. júna v Ružomberku platobnú kartu. V ten istý deň s ňou trikrát platil v celkovej výške 27,12 eur. „Potom dal kartu 24-ročnému Matúšovi z Ružomberka, ktorý mal vykonať päť drobných platieb v celkovej výške 46,65 eur,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová.

Policajný vyšetrovateľ mužov obvinil z prečinu neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku, elektronických peňazí alebo inej platobnej karty. Obvinení muži sú stíhaní na slobode.

Odporúčania polície k platobných kartám:

· Svoju platobnú kartu nikomu nepožičiavajte, vystavovali by ste sa zbytočne riziku jej zneužitia.

· Identifikačné číslo platobných kariet (PIN kód) si nikdy nezapisujte na platobnú kartu, ani ho nenoste spolu s kartou na jednom mieste.

· Pri platení platobnou kartou v reštaurácii či v obchodoch, vždy musíte vidieť manipuláciu s ňou od začiatku až do konca, inak vám hrozí strata peňazí.

· Pri výbere peňazí z bankomatu si strážte svoje súkromie, vyberte si bankomat, ktorý je dobre osvetlený, dávajte pozor, či vás niekto nesleduje príliš zblízka. Finančnú hotovosť aj kartu hneď po ukončení transakcie bezpečne uschovajte.

· Neposkytujte údaje o svojich účtoch, ani číslach platobných kariet. Ak robíte nákup na internete a platíte kartou, používajte overené internetové obchody, pýtajte sa na referencie. - - - Nezasielajte iným osobám fotokópie /údaje z platobných kariet. V prípade, že sa páchateľovi podarí prekonať zabezpečenie vášho zariadenia alebo zariadenia vášho známeho, tak páchateľ získa prístup k týmto údajom bez vášho vedomia, respektíve podozrenia.

· Pravidelne kontrolujte, či máte platobnú kartu pri sebe. Ak zistíte jej stratu alebo odcudzenie, okamžite to nahláste finančnej inštitúcii, ktorá kartu vydala, z dôvodu jej zablokovania a v prípade krádeže nahláste túto skutočnosť aj polícii.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia