Minipárty sa vydarila

Minipárty sa vydarila

RedakciaAktuality7.9.2018

Občianske združenie Ružomberčan a Nadácia Supra zorganizovali pre svojich členov počas dvoch dní zábavný program pod názvom Minipárty, kde sa ako hlavní účinkujúci predviedli nenapodobiteľní komici Karel Šíp a Jozef Náhlovský. O hudobnú časť programu sa v stredu postarala speváčka Dasha s klavírnym doprovodom v podaní Martina Kumžáka. Vo štvrtok večer ju vystriedala známa česká speváčka Bára Basíková taktiež s doprovodom klaviristu Ľuboša Přibylu. Kultúrne vyžitie si počas dvoch dní vo Veľkej dvorane Kultúrneho domu Andreja Hlinku doprialo spolu 1200 ľudí. Organizátori Marián Bujňák a Jana Streitová to hodnotia veľmi pozitívne. „Dva večery plné zábavy, humorného slova a neopakovateľnej atmosféry pri hudobných vystúpeniach dvoch talentovaných speváčok vnímame ako veľmi vydarenú akciu. Sme veľmi radi, že takí vážení hostia prijali naše pozvanie sme tiež radi, že sme tento zážitok mohli dopriať Ružomberčanom,“ zhodli sa organizátori.

Dialógy inšpirované skutočnosťou

Dvojici humoristov Karlovi Šípovi a Jozefovi Náhlovskému sa v priestoroch Veľkej dvorany počas ich vtipných dialógov darilo v pravidelných intervaloch u publika vyvolávať smiech a búrlivý potlesk. Aj keď podľa ich vlastných slov sú zvyknutí skôr na vystúpenia v komornejších a menších priestoroch, kde je kontakt s publikom o čosi väčší, boli milo prekvapení, že o ich program prejavili Ružomberčania taký veľký záujem.

Komickú dvojicu tvoria spolu už 15 rokov a inšpiráciu pri tvorbe dialógov vraj nachádzajú v situáciách z reálneho života. „To sú veci, ktoré si nedokážete vymyslieť. Niečo zažijete a potom na javisku tomu musíte dať takú podobu aby to ľudí zaujalo a zároveň pobavilo. Ale základ toho všetkého vychádza z reality,“ priblížil Šíp.

Niekoľkokrát počas programu bolo zrejmé, že okrem nacvičených dialógov využili komici aj značnú dávku improvizácie. „My sme v tomto trochu konzervatívni. Samozrejme, že trochu improvizujeme, ale základ vystúpenia máme pripravený. Neveríme tomu, že sa dá prísť na javisko a celé to odimprovizovať. Na to sme až príliš zodpovední. Základ aby sme vedeli od čoho sa odraziť si pripravíme, ale potom si tam už vystrájame čo chceme,“ doplnil Náhlovský.

Pripravený základ a len minimálna dávka improvizácie však neplatí pre televíznu činnosť Karla Šípa. Tam je to podľa jeho slov naopak čistá improvizácia. Prichádzajú k nemu hostia, s ktorými sa predtým nikdy nevidel a dopredu o nich vie len veľmi málo. „Človek sa v takýchto prípadoch musí spoliehať na to, že toho hosťa nejakým spôsobom privedie k tomu aby sme komunikovali na jednej vlne. Nie vždy sa to podarí samozrejme, ale keď to vyjde je to radosť. V tom je to povedal by som trochu riskantné povolanie,“ priblížil televíznu tvorbu Šíp. Hostí si pritom do relácie vyberá on sám podľa najrôznejších kritérií. Buď si o niekom prečíta zaujímavý rozhovor alebo ho niečím upúta drobná postava vo filme či seriáli.

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že život humoristov je len o smiechu, zábave a to, ako vystupujú na javisku je aj verný odraz ich bežného života, nie je to tak. Karel Šíp a Jozef Náhlovský sa zhodli v tom, že je to ich práca, no človek to musí oddeliť od súkromia. „Ľudia čakajú, že budete zábavní stále. Vojdete napríklad do krčmy a všetci čakajú ohromnú srandu. A vy sa pritom chcete len normálne porozprávať so svojimi kamarátmi,“ uzavreli.

Vystúpila Dasha aj Bára Basíková

Počas prvého večera si publikum malo možnosť vypočuť nádherný spev speváčky Dashy. Tá svoj koncert začala skladbou New York a s úsmevom sa ospravedlnila, že spieva práve o tomto meste, ale s piesňou o Ružomberku sa doteraz vraj ešte nestretla. Aj napriek tomu však vyjadrila obrovskú poctu tomu, že môže spievať práve na tomto mieste. „Spievať na Slovensku je pre nás sviatok. A aj cestu sem sme si mimoriadne užili. Máte tu prekrásne výhľady,“ povedala s úsmevom.

Obrovské ovácie publika si právom vyslúžila aj Bára Basíková, ktorá vystúpila vo štvrtok. Hudobný talent sa v nej skrýval už odmalička, no aj napriek tomu nevyštudovala konzervatórium. „Spievať som začala už ako malé dievča. Navštevovala som rôzne zbory aj Ľudovú školu umenia a spevu som sa venovala skutočne čoraz intenzívnejšie. Aj napriek tomu ma však nezvali na konzervatórium a tak som šla študovať strednú ekonomickú školu. Láska k spevu trvala naďalej a od mojich devätnástich som sa tomu venovala naplno. Osudové stretnutie prišlo v roku 1985, kedy ma objavil hudobný skladateľ a gitarista Michal Pavlíček. Odvtedy to už išlo veľmi rýchlo,“ priblížila svoje začiatky Basíková.

Repertoár Báry Basíkovej je mimoriadne rozmanitý a sama sa považuje za nezaraditeľnú speváčku. Aj keď v Ružomberku tentokrát predviedla komorný recitál len s klavírom, stretnúť ju môžeme aj pri muzikálovej tvorbe, pri klasike, pri vystúpeniach sprevádzaných orchestrom či filharmóniou, no prekvapivé nie je ani jej nadšenie pre rockové skladby.

Nechýbala tombola ani prekvapenie na záver

Spestrením programu pod taktovkou OZ Ružomberčan a Nadácie Supra boli pre divákov aj zaujímavé ceny v tombole. Šťastní výhercovia si odniesli okrem iného aj poukážky na večeru na Malinô Brdo, reklamné predmety od Mondi SCP, bohaté koše naplnené mäsovými výrobkami spoločnosti Tauris, dokonca vstupenku pre dve osoby na muzikálovú komédiu Doktor OX v divadle Hybernia v Prahe .

Pri východe zas na všetkých zúčastnených čakalo milé prekvapenie v podobe balíčka s buchtičkami z pekárne Beka Peka.

(foto: Rudolf Maškurica a Anežka Macková)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia