Minister si prezrel práce na severnom úseku diaľnici D1

Minister si prezrel práce na severnom úseku diaľnici D1

RedakciaAktuality22.6.2023

Zhotoviteľ stavby Národná diaľničná spoločnosť (NDS) na kontrolnom dni, ktorý sa uskutočnil 22. júna, ubezpečila ministra dopravy Pavla Lančariča, že práce predpokladajú ukončiť koncom budúceho roka.

Podľa NDS na stavbe diaľnice pracuje v súčasnosti okolo 400 ľudí. Časť z nich je na vonkajších stavbách diaľnice a zvyšná vo vnútri – v tuneli. Minister P. Lančarič v sprievode zhotoviteľa stavby a novinárov si prešiel úsek diaľnice od Hubovej až po Liptovskú Teplú, kde stavbári zabezpečovali svah proti zosunutiu. V súčasnosti sa v tuneli pracuje na jeho železobetónovej výstuži, ktorá je už na niektorých úsekoch hotová. Na ňu pôjde už len povrchový náter a bude sa inštalovať vzduchotechnika a kabeláž pre monitorovacie zariadenia a osvetlenie. Aj my sme videli v tuneli pohyb auto domiešavačov s betónom, ktorý používali pri vytvorení železobetónovej výstuže. Pre budúcu bezpečnosť v tuneli Čebrať bude mať veľký význam aj 14 priečnych prepojení medzi obidvomi tunelovými rúrami. Teraz ich využívajú vozidlá stavby, aby mohli práce pokračovať bez prerušenia v obidvoch tunelových rúrach.

Minister dopravy P. Lančarič po prehliadke prác na diaľnici medzi Hubovou a Ivachnovou bol spokojný. Vyslovil presvedčenie, že práce stihnú dokončiť v termíne.

Diaľničný obchvat Ružomberka ušetrí motoristom aj vyše 16 minút. Úsek D1 Hubová – Ivachnová bude mať celkovú dĺžku takmer 15 kilometrov. Začína mimoúrovňovou križovatkou Hubová, prostredníctvom ktorej bude napojený na cestu I/18. Trasa križuje rieku Váh, vedie severným svahom údolia Váhu a obcou Hrboltová, za ktorou vchádza trasa diaľnice do tunela Čebrať s dĺžkou 3,63 kilometra a pred mimoúrovňovou križovatkou Likavka vychádza z tunela. Odtiaľ pokračuje pod hradom Likava, severným obchvatom obcí Martinček a Lisková a opätovne križuje rieku Váh. Po približne pätnástich kilometroch sa nový úsek D1 na svojom konci pri Ivachnovej plynule napojí na diaľnicu smerujúcu do Košíc.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia