Minister zdravotníctva chce znížiť počet detských pohotovostí

Minister zdravotníctva chce znížiť počet detských pohotovostí

RedakciaAktuality1.8.2022

Počas stredajšej návštevy Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku sa minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský venoval aj súčasnej situácii a hrozbe, že od októbrav Ružomberku zanikne detská pohotovosť, pretože detské lekárky podali prevádzkovateľovi tejto služby výpoveď. Dôvodom je ich nízky počet a z toho vyplývajúca preťaženosť.

Lengvarský avizoval zmeny, ktoré mnohých rodičov určite nepotešia. „Teraz budem možno trochu otvorený a priamy. Detská pohotovosť a celkovo pohotovostné služby v takej forme, ako sú, nespĺňajú ten účel, ktorý majú. Z môjho hľadiska ambulantná pohotovostná služba aj v Ružomberku aj v Dolnom Kubíne nemajú zmysel,“ povedal minister.

Vysvetlil, že v Ružomberku aj v Donom Kubíne, sú nemocnice, detské oddelenia. Buduje sa sieť urgentných príjmov a iné pracoviská, v nemocniciach fungujú ústavné pohotovostné služby. Preto sa ministerstvo bude snažiť do budúcnosti tieto služby organizovať iným spôsobom, s ohľadom na to, aby pacient dostal to, čo má.

„Aj vzhľadom k počtu lekárov pediatrov aj ich vyťaženosti si myslím, že tento štát už nemá na to, aby mohol prevádzkovať takú hustú sieť detských pohotovostných služieb, podľa mňa je to dokonca zbytočné, Zdravotná starostlivosť zabezpečená samozrejme bude v nemocničných zariadeniach, ktoré na to sú. V prvom kole budeme prehodnocovať dĺžku trvania ambulantnej pohotovostnej služby a potom aj ich počet a lokalizáciu.

Minister dodal, že mali niekoľko stretnutí s miestnym poskytovateľom detskej pohotovosti. „Zánik nehrozí, je tu detská klinika, ktorá bude tieto služby poskytovať.“

V súčasnosti pohotovostná služba funguje na 56 miestach, vrátane Ružomberka, počas pracovných dní od 16.00 h do 22.00 h. Cez víkendy a sviatky od 7.00 h do 22.00 h. Striedajú sa tam lekárky, ktoré počas pracovných dní ordinujú vo svojich ambulanciách.

Od 22.00 h do 7.00 h pacientov ošetruje detská klinika ÚVN Ružomberok, Považská 1380/2, číslo telefónu: 044/4382355.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia