Mitrove dni v Ludrovej

Mitrove dni v Ludrovej

RedakciaAktuality2.10.2023

Slávnostná svätá omša bola súčasťou pastierskeho sviatku Mitrove dni, ktorý sa uskutočnil 30. septembra v Ludrovej. Mitrova slávnosť je oslavou ovčiarstva a chovu oviec nielen v Ludrovej, ale aj v celom regióne Liptova.

Podujatie otvorili na pravé poludnie v oddychovom areály pri kultúrnom dome. „Na pódiu sa postupne predstavili ľudová hudba Čarovné husle Tomáša Uličného, fujaristi a žiaci základnej školy,“ informoval ludrovský starosta Peter Slimák. Doplnil, že na podujatí sa prezentovali aj miestni heligonkári a ľudový spevák Jožko Večerek.

Obohatením pastierskych slávností bolo aj vystúpenie folklórneho súboru Maili Swarni z poľského Nowého Targu. Samozrejme, že nechýbali ani fujaristi z rôznych kútov Slovenska. Melódie fujár zneli počas leta na horských pastvinách. Návštevníci osláv ovčiarstva sa zoznámili aj s tradičným strihaním oviec, s výrobou ovčieho syra a bryndze.

„Sprievodnými akciami boli výstava zvoncov, ukážky výroby tradičných jedál a plieskania bičom,“ podotkol starosta. Vo večerných hodinách sa predstavila liptovská hudobná skupina Ploštín Punk. Po nej pokračovala ľudová veselica v kultúrnom dome, kde vyhrávala kapela Pálenica.

„Našou snahou je oživiť takzvané mitrovanie, ktoré sa viaže k sviatku svätého Demetera alebo Mitra. Bačovia a valasi sa v tom období vracali do dedín vo sviatočných šatách a v kostole bola ďakovná svätá omša,“ povedal P. Slimák. Doplnil, bačovia a valasi na Demetera alebo Mitru vracali do dedín vo sviatočných šatách a v kostole obetovali syr a oštiepky. Potom nasledovalo vyúčtovanie sa s majiteľmi oviec a spoločná hostina, ktorej neodmysliteľnou súčasťou bola hudba, tanec a spev.

Oslavu sviatku pastierov v Ludrovej pripravili tamojší obecný úrad v spolupráci s občianskym združením Ludrovská iniciatíva.

Fotogaléria

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia