V krátkometrážnom filme chcú skĺbiť skutočne historické postavy a udalosti s legendami a povesťami. O tomto projekte sme sa rozprávali s jej režisérom, scenáristom a zároveň kameramanom Martinom Beretom.
Prečo ste sa rozhodli natočiť rozprávku? Ako vznikla táto myšlienka?
Myšlienka natočiť rozprávku mi skrsla v hlave už behom strednej školy pred cca 10 rokmi. Kedy som sa vo veľkej miere venoval natáčaniu krátkych amatérskych filmov. Pôvodný námet však bol o čosi kratší a strohejší. Postupom času vo mne vzrastala láska k folklóru, histórii a našim tradíciám. Táto vášeň sa preniesla aj do scenára, ktorý som písal a s ktorým som doslova dospieval. Pôvodný pár stranový námet sa natiahol na niekoľko desiatok strán. Pričom dokončovacie práce na scenári prebiehali až pred samotným natáčaním filmu.
A prečo sme sa rozhodli natočiť práve rozprávku? Rozprávka je podľa nás žáner, pre ktorý má mnoho ľudí to najväčšie pochopenie. Nájdu sa v nej deti, mladí i starí a každý sa na udalosti v nej dokáže pozerať z vlastného uhla pohľadu. V rozprávke je možné čokoľvek, a tak aj my pristupujeme k nášmu dielu. Môžeme v nej skĺbiť históriu s našimi tradíciami, folklórom, ľudovým rozprávaním a z toho všetkého namiešať ten najlepší kokteil. V slovenskej tvorbe sa navyše do značnej miery upustilo od ľudovej tematiky, ktorá bola v 50-tych a 60-tych rokoch veľmi vychytená. Našim filmom sa chceme aspoň čiastočne navrátiť ku koreňom, ktoré v slovenskej kinematografii zasadili režiséri ako Josef Mach alebo Martin Ťapák.
Ako sa bude rozprávka volať? Prezradíte nám stručný obsah?
Rozprávka nesie názov Pod krídlami draka. Odohráva sa v 17. storočí na území horného Uhorska (dnešného Slovenska). Sleduje cestu mladého junáka Filipa, ktorý sa dostáva do nečakaných situácií postavených na rázovitých obyčajoch pretrvávajúcich v našej krajine od dávnych dôb. Do cesty mu prídu zbojníci, víly, mocná jánska noc, či rôzne mátohy o ktorých nám rozprávali naše babky. Na ramenách mládenca Filipa okrem toho leží aj veľké jarmo: zachrániť pospolitý ľud pred nepriazňou osudu.
Vo veľkej miere sa dej odohráva na základe ľudových povestí, povedačiek a legiend, ktoré sa tradujú po okolí, prípadne sme sa o nich dočítali v literatúre. Účelom nášho filmu nie je len pobaviť a chytiť za srdce. Jeho poslaním je zobraziť na plátne zvyky, tradície a príbehy nášho ľudu, a tak sa postarať o zachovanie kultúrneho dedičstva aj pre budúce generácie.
Ako chcete natáčanie financovať?
V súčasnosti je natočených asi 60% z celého filmu, pričom jeho výsledná minutáž sa pohybuje okolo 60 min. Doposiaľ sme financovali celý projekt z vlastných financií. V súčasnosti sme ale spustili kampaň na stránke www.startlab.sk/drako , kde nás môže podporiť široká verejnosť ľubovoľným finančným príspevkom. Práve z týchto príspevkov bude financovaných zvyšných 40% natáčania filmu. V prípade, že kampaň nepokryje celých 40% natáčania, budeme projekt ťahať opäť z vlastného vrecka.
Na čo využijete príspevky od darcov?
Pôjde predovšetkým o investície do špecifických rekvizít, ktoré sú potrebné pre dané scény. Pokiaľ je to v našich silách snažíme sa požičiavať dobové predmety od známych, či rodiny. Niektoré predmety sú však príliš špecifické a vtedy prichádza na rad ich kúpa, prípadne výroba. Rekvizity zámerne neoznačujem priamo, nakoľko by ich charakteristika mohla viesť k nechcenému odhaleniu deja. Ďalšou dôležitou súčasťou sú kostýmy, či už ide o široké kožené opasky, ľanové košele, krpce a podobne. Práve toto sú súčiastky ľudového odevu na ktoré prostriedky využijeme. Ak však naša kampaň presiahne určitú hranicu, podľa nášho sľubu sme zaviazaní postaviť funkčnú repliku plte a splaviť na nej kus Váhu. Veľká časť financií by v tomto prípade šla na kúpu stavebného materiálu.
Kde prebieha, prípadne prebiehalo natáčanie a zároveň ako natáčanie takej rozprávky vyzerá?
Natáčame predovšetkým v našej krásnej prírode. Vzhľadom na skutočnosť , že pochádzame z dolného Liptova, je pre nás práve tento región srdcovou záležitosťou. Natáčanie prebiehalo v okolitých dolinkách pri Ľubochni, na Jánošíkovej skale, či na hrebeni nad obcou Hubová (ľudovo Gombáš), ktorému nikto nepovie inak ako Poľany. Neobišli sme ani náš klenot - Vlkolínec. Rovnako sme navštívili aj kostol Všetkých svätých v Ludrovej a máme pred sebou ešte mnoho ikonických miest.
Nahrávanie prebieha vždy v priateľskom duchu a v dobrej nálade. Sme partia mladých ľudí, ktorí robia veci s láskou a odhodlaním. Tradície nášho ľudu sú pre nás veľmi dôležité a naše srdcia sú pre zachovanie kultúrneho dedičstva zapálené. To sa pretavuje aj do natáčania. Neraz musia herci kvôli autentickej scéne zvládať zimu, či nepohodlie, avšak vo výsledku to vždy stojí za to. Vzhľadom na odľahlé lokácie, na ktorých prebieha natáčanie, je vždy najnáročnejší príchod na miesto. Vždy sa jedná v podstate o turistiku s poriadnym nákladom na chrbte a v rukách. Všetku potrebnú techniku, rekvizity a kostýmy zväčša dovezieme autom na miesto pokiaľ je cesta ešte schodná, prípadne pokiaľ je jazda autom povolená. Následne berieme veci do vlastných rúk a ide sa po svojich. To nemení ale nič na tom, že naše natáčania sú výnimočné a pramenia z nich len tie najkrajšie spomienky.
Robili ste aj herecký konkurz? Prípadne budete ešte hľadať postavy do filmu?
Konkurz sme nerobili. Všetci aktéri sú amatérski herci, ale nevymenil by som ich za nič. Každý z nich dáva dielu svojráznosť, vytvára z neho to, čím je a vkladá do rozprávky kus seba. Práve oni sú hybným elementom, ktorý vytvára vo filme výslednú atmosféru, ktorá z neho vyžaruje. Stále sa nám ozývajú noví záujemcovia a táto možnosť je otvorená. Prijmeme radi každého, kto bude mať záujem. Avšak, dovolím si vysloviť jedno úsmevné varovanie. Natáčať sa bude pravdepodobne hlboko v hore, za tmy a nášmu záujemcovi bude pravdepodobne zima (len aby ste nepovedali, že sme Vás nevarovali).
Kedy plánujete film dokončiť?
Posledných 10 scén plánujeme natočiť počas mesiacov apríl – september tohto roku. Následne budú prebiehať postprodukčné práce. Premiéra je naplánovaná na jún 2024.
Plánujete ho prihlásiť aj na nejakú súťaž, či festival?
Film plánujeme s určitosťou prihlásiť na niekoľko filmových festivalov. Už teraz Vám vieme povedať
o zúčastnení sa Medzinárodného filmového festivalu „Folklór a tradície“ v Hriňovej, ktorý každoročne zahŕňa súťažné aj nesúťažné kategórie. Záujem o premietanie vyjadrilo aj kultúrne centrum v Žiline – Stanica Záriečie. Máme pred sebou samozrejme ešte ďalšie otvorené možnosti a ponuky, ale nakoľko sa ešte nejedná o dohodnuté záležitosti, spomíname len tieto dve.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia