Možno občas zhliadnete mestom prechádzať nevidiaceho človeka s bielou palicou alebo s vodiacim psom. Zrakovo postihnutí majú v Ružomberku svoju skupinu, v ktorej sa pravidelne stretávajú. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) má už v Základnej organizácii Ružomberok približne 65 členov. Sú medzi nimi starší, ale i mladší ľudia so zrakovým znevýhodnením. Ich aktivity koordinuje Anna Ondrejková, predsedníčka ružomberskej skupiny.
Počas roka sa stretávajú na rôznych aktivitách, sú to nielen priateľské posedenia pri guľáši, kultúrne vystúpenia a prechádzky, ale aj aktivity, ktoré poukazujú na život zrakovo postihnutých ľudí smerované zdravej verejnosti. „Napríklad tento rok sme už deviatykrát spolupracovali s dopravnou políciou na celoslovenskej aktivite Deň bielej palice, čo bola dopravno-výchovná akcia, aby aj ružomberskí vodiči vedeli, ako sa správať na cestách, pokiaľ uvidia človeka s bielou palicou,“ začína rozprávanie Ondrejková. Aj napriek tomu, že organizácia nemá vlastnú miestnosť, v rámci klubovej činnosti sa stretávajú každý tretí piatok. „Nedávno sme boli na podujatí Slovensko v srdci, potom na akcii k výročiu Martinskej deklarácie a tento rok sme už absolvovali aj návštevu hradov a zámkov,“ dodáva. Ich veľkou aktivitou je aj slávnostná výročná schôdza, na ktorej si vyhodnotia uplynulý rok a naplánujú aktivity v nasledujúcom..
Nevidiacim pomáhajú aj ružomberské organizácie
„Od Nadácie Supra sme dostali finančný dar v hodnote 3000 eur, za čo sme išli na relaxačný pobyt do Turčianskych Teplíc,“ teší sa z aktivity Anna Ondrejková, predsedníčka ružomberskej základnej organizácie ÚNSS. Prezrádza, že v rámci pobytu navštívili kultúrne podujatia, absolvovali výlet ku kaštieľu v obci Diviaky a rôzne relaxačné aktivity. „Veľmi nám to pomohlo, pretože to je v rámci pohybovej aktivity, aby sme len nesedeli doma,“ dodáva.
Odborné poradenstvo pre zrakovo postihnutých
Zrakovo postihnutým sú k dispozícii aj poradenské dni, ktoré bývajú taktiež každý tretí piatok na Mestskom úrade v Ružomberku. „Je to veľmi dobré pre prvý kontakt, aby nevidiaci alebo slabozraký vedel, kde sa má obrátiť v rámci toho svojho zdravotného postihnutia. Chodia k nám vyškolené sociálne pracovníčky zo Žiliny,“ hovorí Ondrejková. V prípade kombinovaného postihnutia, akým býva často problém s pohybom, chodia pracovníčky za klientom domov. Poradenstvo zo strany Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska je bezplatné a veľmi pomáha ľuďom, ktorí sa so svojim zrakovým postihnutím zoznamujú.
Mladí nemajú záujem
Základná organizácia má vo svojich radoch poväčšine starších členov od 60 rokov. Podľa slov Anny Ondrejkovej to čiastočne súvisí s aktivitami a tým, že pre mladých ľudí je dostupný internet. „Oni si pozháňajú informácie na internete a už ich to k nám neláka,“ dodáva s úsmevom. Z radov mladých je ružomberskej skupine verná Adriana Gejdošová, ktorá členstvo odporúča jednoznačne ľuďom, ktorí sa ešte neorientujú vo svete zrakového postihnutia. „Pravidelne sa zúčastňujem na dopravno-výchovnej akcii Biela palica, avšak chodievam aj na schôdze, kde sa dozviem, čo sa v ďalšom období plánuje a podľa toho sa rozhodnem, ktorej aktivity sa zúčastním,“ hovorí nevidiaca členka Adriana Gejdošová. Na spoločných schôdzach sa okrem iného nevidiaci a slabozrakí dozvedajú od sociálnych pracovníčok z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, na čo majú nárok v rámci podpory zdravotne postihnutých. „Ja to už poznám a všetko, čo potrebujem, mám vybavené, ale pre nových členov je to veľká pomoc,“ uzatvára Adriana.
foto: archív ÚNSS
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia