Mnohé umelecké diela sprístupňujú po prvýkrát

Mnohé umelecké diela sprístupňujú po prvýkrát

RedakciaAktuality2.9.2020

„Návštevníci tak budú mať možnosť vidieť najcennejšie umelecké diela múzea z rokov 1780 až 1918. Výstava bude verejnosti prístupná takmer dva mesiace a je pripravená z vlastných umelecko-historických zbierok,“ uviedol Molda.

Diela neboli doposiaľ vystavené

Viaceré z vystavovaných umeleckých predmetov bude môcť verejnosť vidieť po prvýkrát. Doteraz totiž neboli vystavované, aj napriek tomu, že niektoré sa do múzea dostali už pri jeho samotnom vzniku, v roku 1912.

„Výstava Umenie a umelci Liptova v dlhom 19. storočí, ako aj rovnomenný katalóg k výstave boli koncipované tak, aby v čo najširšom spektre predstavili pestrosť výtvarných žánrov, umeleckých smerov i početnosť umelcov, ktorí buď pochádzali z Liptova, alebo tu v tomto období tvorili,“ doplnil Molda.

Podľa jeho slov sa tu budú nachádzať obrazy so sakrálnymi motívmi, reprezentačné šľachtické či meštianske portréty. Sprístupnené budú aj diela zachytávajúce prírodné a mestské scenérie i také, ktoré vznikli ako dôsledok formujúceho sa slovenského národného hnutia, či na zákazku Liptovskej župy alebo vedenia liptovských miest. „Chceme takto prezentovať pestrosť nášho umelecko-historického zbierkového fondu,“ podotkol Molda.

S výstavou sú spojené aj sprievodné podujatia

Liptovské múzeum v Ružomberku ako regionálne vlastivedné múzeum spravuje unikátnu a dodnes verejnosťou nepoznanú zbierku umeleckých diel z dlhého 19. storočia. Ide predovšetkým o diela, ktoré sa svojim pôvodom, alebo pôvodom autora viažu na región Liptova. S výstavou je spojených aj niekoľko sprievodných podujatí. Počas štyroch kurátorských prehliadok sa návštevníci dozvedia viac nielen o samotných vystavovaných dielach, ale aj o ich autoroch. Uskutočnia sa vždy v utorok, a to 8. septembra a 6. októbra o 13:00 a o 17:00. V rámci odbornej prednášky v utorok, 22. septembra predstaví Rastislav Molda neznámych liptovských umelcov a ich tvorbu, ktorá sa nachádza v zbierkotvorných inštitúciách i vo verejnom priestore Liptova. Ďalšia prednáška je naplánovaná na 20. októbra a počas nej predstaví akademická maliarka Mária Ďuricová procesy reštaurovania obrazov. Záujemcovia tak budú môcť vidieť zreštaurované diela a prostredníctvom fotografií a prezentácie aj ich stav pred procesom reštaurovania. Pre žiakov a študentov organizátori pripravili workshopy. Tie sa uskutočnia 29. septembra a 13. októbra. V prípade záujmu je potrebné sa dopredu nahlásiť.

Na výstavu získalo Liptovské múzeum grant z Fondu na podporu umenia. Okrem samotnej výstavy tak vznikol aj katalóg, v ktorom sú reprodukcie vybraných vystavovaných diel. Zároveň je obohatený aj o textovú časť približujúcu vývoj umenia na Liptove v skúmanom období, ako aj životné osudy jednotlivých umelcov žijúcich a tvoriacich na Liptove. Vernisáž výstavy sa uskutoční dnes, 2. septembra o 16. 00.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia