Mobilné laboratórium je prvýkrát na Slovensku, ružomberskí lekári v ňom skúšajú najnovšie trendy v chirurgii

Mobilné laboratórium je prvýkrát na Slovensku, ružomberskí lekári v ňom skúšajú najnovšie trendy v chirurgii

RedakciaAktuality18.12.2018

Do Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku (ÚVN) prišiel v pondelok jeden zo štyroch kamiónov v Európe, ktorý disponuje mobilným laboratóriom. Konkrétne tento, ktorý aktuálne stojí v Ružomberku, je vôbec prvýkrát na Slovensku. „Mobilné laboratórium Arthrex umožňuje lekárom optimálnu formu tréningu aj v prostredí ich domácich kliník a oddelení pre celé operačné tímy,“ hovorí Petra Dišková, hovorkyňa ÚVN. Dva dni sa budú môcť lekári z ÚVN vzdelávať v oblasti najnovších trendov z chirurgie.

Na darovaných orgánoch

Školiť ich budú skúsení odborníci a všetko prebieha na humánnych preparátoch – darovaných orgánoch, ktoré boli darované na medicínske a výskumné účely a prešli testovaním na HIV a ďalšie ochorenia. „Poslaním mobilného laboratória je priniesť k lekárom najnovšie techniky, aby mohli skúšať mimo operačných sál najnovšie trendy,“ hovorí Marcel Benko, regionálny manažér firmy Arthrex, ktorá kamión prevádzkuje. Zariadenia, ktoré sú k dispozícii v kamióne, majú viaceré využitie. „Je tu zobrazovacia jednotka – svetlá a kamera, resekčné zariadenia, cez ktoré môžeme rekonštruovať nejaké tkanivá alebo kosti,“ dodáva.

Zlepšenie hojenia aj inovácia výkonu

Kamión má vo svojom interiéri dve plne vybavené pracovné stanice pre nácvik artroskopických operácií. Lekári si môžu vyskúšať najnovšie operačné techniky, a tak ponúknuť pacientom najlepšie riešenia v oblasti miniinvazívnej operatívy a športovej medicíny. Cieľom každej operácie je zlepšiť u pacienta rekonvalescenciu, ktorá vyplýva aj z rozsahu operácie a poškodenia tkaniva pri nej. Preto si budú môcť lekári vyskúšať niekoľko operačných výkonov. „V pondelok budeme cvičiť sutúry meniskov, čo sú asi najčastejšie športové úrazy a v utorok budeme robiť ramená a rotátorove manžety a poškodenia kĺbového puzdra.“ hovorí Benko. Kamión je akoby malou konferenciou, kde im lídri ukážu priamo na orgáne najnovšie trendy. „Je to nutnosť, tie inovácie v medicíne idú míľovými krokmi dopredu, naša spoločnosť je lídrom v týchto inováciách a technológiách na svete, a to je aj cieľ kamiónu, priniesť tieto inovácie priamo k lekárom,“ hovorí.

Mladí medici sa to učia až po škole

Na Klinike ortopédie a úrazovej chirurgie pracujú aj mladí lekári, ktorí oceňujú možnosť vyskúšať podobné operácie aj týmto spôsobom. „Toto konkrétne sme sa na škole neučili, to je naša prax,“ komentuje MUDr. Marek Orlovský, ktorý je dva roky po ukončení štúdia a venuje sa operáciám kolena.

ÚVN v Ružomberku patrí k lídrom v oblasti artroskopickej operatívy, a preto bola nemocnica prvá zo zariadení, kde kamión zavítal.

Foto: ÚVN RK

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia