Mohutná lipa poškodila viacero pomníkov na cintoríne

Mohutná lipa poškodila viacero pomníkov na cintoríne

RedakciaAktuality4.6.2024

Stromy sú bežnou súčasťou cintorínov. Mnohé sú prestarnuté a spoločne so zanedbanou údržbou predstavujú hrozbu nielen pre pomníky, ale aj pre ľudí, ktorí sa pohybujú pod nimi.

Hroby poškodzujú konáre aj korene

Dôkazom je pád starej lipy na cintoríne v Černovej. Mohutný strom zlomil vietor v piatok, poškodil pritom niekoľko hrobových miest. V tej dobe bolo na pietnom mieste viacero pozostalých, našťastie ich padajúca lipa nezranila.

„Žiadal som opílenie niektorých stromov, dostal som odpoveď, že ich stav musí posúdiť odborník a zásah sa môže urobiť v čase vegetačného obdobia,“ povedal poslanec za mestskú časť Černová Martin Papčo.

Jeho slová potvrdila správkyňa mestských cintorínov Božena Moravčíková. „Treba urobiť dendrologický prieskum, odborníci rozhodnú, či strom môžeme vypíliť, alebo len opíliť. Starostlivosť o stromy je finančne veľmi náročná, pretože ide o výškové práce špecialistov. Vypílenie je jednoduchšie a lacnejšie, ale povolenie od ochranárov sa získava ťažko.“

Na ružomberských mestských pietnych miestach prevládajú lipy, dopĺňajú ich brezy a tuje, topole už vypílili. Božena Moravčíková upozornila, že problémy nespôsobujú len časti stromov nad zemou, ale aj pod zemou. „Korene narušujú hrobové miesta a pomníky. Pomohlo by odstránenie stromu, ale niekedy je ťažké určiť, čo bolo skôr, hrob či strom, čo má prednosť.“

Masívny výrub nie je riešením

Paulína Kleinová, referentka pre ochranu životného prostredia mestského úradu, zisťovala stav drevín na cintorínoch v Ružomberku a mestských častiach. „Na hlavný mestský cintorín objednáme dendrologický prieskum. Na ostatných sme boli pred mesiacom vizuálne posúdiť stav, do zápisu sme odporučili jednoznačne orezať niektoré stromy a urobiť bezpečnostný a udržiavací rez.“

Dodala, že v Černovej lipy nevyzerali, že by ich malo zlomiť alebo vyvrátiť, nezaregistrovali na nich hnilobu ani huby. Vysvetlila, že dlhodobé zanedbávanie starostlivosti spôsobuje ich prerastenie, prípadne uschýnanie konárov, čo prináša problémy.

„Vypílenie treba riešiť citlivo, nemôžeme takto odstrániť všetky staré stromy naraz. V ekosystéme majú svoju úlohu. Mladé ich nedokážu nahradiť hneď a treba sa tiež o ne starať,“ dodala Kleinová.

Foto: J. Urban

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia