Mondi SCP a ECO-INVESTMENT darovali vojenskej nemocnici pol milióna eur

Mondi SCP a ECO-INVESTMENT darovali vojenskej nemocnici pol milióna eur

RedakciaAktuality10.12.2021

„Tejto nemocnici a mestu pomáhame už 26 rokov a chceme ďalej. Kultúra Mondi SCP a spoločnosti ECO-INVESTMENT je pomáhať. Nie je to len pre našich zamestnancov a obyvateľov tohto regiónu ale celého Slovenska. Našou povinnosťou je dať peniaze na dobrú vec, zdravotníci ich v tejto ťažkej dobe potrebujú,“ povedal Milan Fiľo, predseda predstavenstva spoločnosti ECO-INVESTMENT. Dal verejný prísľub, že papierne aj ECO-INVESTMENT budú podporovať nemocnicu naďalej.

Na jeseň minulého roka tieto spoločnosti darovali nemocnici 600-tisíc eur na prístrojové vybavenie pre covidových pacientov. Celková podpora za jeden rok dosiahla 1,1 milióna eur.

Pridali sa ďalší

Medzi prvými darcami po požiari bola aj americká spoločnosť LockheedMartin, ktorá vyrába pre Slovensko nové stíhacie lietadlá F-16. Celkovo venovala nemocnici 180 000 amerických dolárov na opravy a nové prístroje.

Pridali sa spoločnosti AliterTechnologies, a.s. a LYNX – s.r.o. Košice, obe sumou 100 000 eur.

„Celkovo ide o 850 000 eur pre nemocnicu na ďalší rozvoj nad rámec jej rozpočtu. Všetkým štyrom spoločnostiam patrí moja úprimná vďaka, klobúk dole pred nimi,“ ocenil ich postoj minister obrany Jaroslav Naď na piatkovej tlačovej konferencii. Konala sa po prehliadke areálu zdravotníckeho zariadenia, v ktorom v súčasnosti prebiehajú stavebné úpravy na ôsmich miestach.

„Chcem vyzvať ďalšie spoločnosti, ktoré budú cítiť takúto formu sociálnej zodpovednosti a budú chcieť podporiť finančne alebo materiálne ružomberskú nemocnicu, alebo akúkoľvek inú, nech to urobia, zdravotníci si to zaslúžia.“

Investujú desiatky miliónov eur

ÚVN má štandardný ročný rozpočet vo výške 65 miliónov eur. „V tomto volebnom období pre nemocnicu podarilo získať ďalších približne 37 miliónov navyše, ktoré dávame do jej rozvoja,“ povedal minister.

Ministerstvo má už dnes vo výhľade možné čerpanie ďalších 16 miliónov eur z Európskych štrukturálnych fondov. Tieto zdroje by chcel rezort využiť na komplexnú rekonštrukciu chirurgického pavilónu, ktorý v októbri tohto roka postihol požiar.

Okrem toho rezort obrany v najbližšom období prerozdelí nemocnici ďalších 15 miliónov eur zo svojich kapitálových výdavkov. Financie využijú na komplexnú obnovu IT infraštruktúry - zabezpečenie nemocničného informačného systému, ochranu objektov a tiež nákup nového vybavenia, ako napríklad robotického operačného systému, CT prístroja, laserov, anestéziologického prístroja atď.

„Pacient je pre nás najdôležitejší. Pre jeho spokojnosť a kvalitnú starostlivosť potrebujeme kvalitný personál aj prostredie vrátane technického zabezpečenia,“ povedal riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku Robert Rusnák. V tejto súvislosti poďakoval za nadštandardnú podporu a pomoc vedeniu rezortu obrany a tiež všetkým spoločnostiam, ktoré venovali nemocnici finančné dary. Osobitne vyzdvihol a poďakoval za prácu nemocničnému personálu.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia