Mondi SCP je nominované v prestížnej ankete Trendu Investor roka

Mondi SCP je nominované v prestížnej ankete Trendu Investor roka

RedakciaAktuality17.8.2021

Ružomberské papierne Mondi SCP získali prestížnu nomináciu ekonomického magazínu Trend na Investora roka. Stalo sa tak vďaka masívnej investícii vo výške 370 miliónov eur do modernizácie výroby. Hlavnou súčasťou tejto mopdernizácie bol papierenský stroj PS19, ktorého prevádzka sa začala v máji tohto roka..

Výrobu na ňom si prezrel 11. mája aj minister hospodárstva Richar Sulík, ktorý okrem iného uviedol, že ide o jednu z najväčších investícií na Slovensku. Ocenil iniciatívu akcionárov, ktorí sa rozhodli pre uvedený krok.

„Je to pre náš závod veľký míľnik a sme veľmi vďační, že sme dokázali zvládnuť takú veľkú investíciu aj v čase pandémie COVID-19. V špičke sme mali na stavbe okolo 850 dodávateľov denne. Bezpečnosť je v našej spoločnosti vždy najvyššou prioritou. S podporou našich akcionárov, vlády a našich kolegov sme boli schopní uskutočniť tento komplexný projekt bezpečne a efektívne,“ hovorí Bernhard Peschek, prezident Mondi SCP.

Pozitívny vplyv na región

Nový papierenský stroj má pozitívny vplyv na región vytvorením nových pracovných miest. „Výroba papiera v Ružomberku má veľmi dlhú históriu. Dostupnosť surovín, ako je drevo, voda a energie v blízkom okolí, ale aj mnoho miestnych skúsených pracovníkov, mala pozitívny vplyv na rozvoj závodu. Sme hrdí na to, že v tejto tradícii môžeme pokračovať vytvorením 125 nových stálych pracovných miest, ktoré budú mať pozitívny dopad na miestnu komunitu,“ hovorí Miloslav Čurilla, predseda predstavenstva Mondi SCP.

Ročná kapacita stroja 300 tisíc ton Kraft Top White je v Európe neprekonateľná. Výroba dvoch druhov Kraft Top White kartónov- ProVantage Smartwhite a ProVantage Topwhite - sa postupne zvyšuje od januára tohto roku, kedy bol papierenský stroj spustený vo fáze komplexného testovania. Pri plnej kapacite bude stroj schopný spracovať viac ako 200 tisíc ton zberového papiera ročne (predovšetkým zo Slovenska), otvorí nové spracovateľské kapacity a podporí cirkulárnu ekonomiku tým, že udrží materiály v obehu a zabráni vzniku odpadu.

Nový papierenský stroj je súčasťou programu veľkej modernizácie spoločnosti za posledné dva roky vo výške 370 mil. EUR. Súčasťou investície je aj rozsiahla modernizácia celulózky a tiež nový automatický sklad pre hotové výrobky, linka a sklad pre zberový papier, ako aj čistiareň odpadových vôd. Ako vedľajší produkt pri čistení odpadových vôd vzniká bioplyn, ktorý sa používa ako palivo v jednom z ich kotlov, čo následne znižuje použitie zemného plynu v závode. "Predchádzanie vzniku odpadu, udržiavanie materiálov v obehu a znižovanie vlastných emisií skleníkových plynov v súlade s vedecky podloženými cieľmi sú hlavným zameraním MAP2030, 10-ročného akčného plánu spoločnosti Mondi pre udržateľnosť nových stálych pracovných miest, ktoré budú mať pozitívny dopad na miestnu komunitu,“ hovorí Miloslav Čurilla, predseda predstavenstva Mondi SCP.

Technické detaily:

· Na papierenskom stroji PS19 sa vyrábajú dva druhy kartónov Kraft Top White: ProVantage Smartwhite a ProVantage Topwhite

· Sú dostupné s certifikáciou FSC® alebo PEFC®

· Šírka stroja: 5,30 metra

· Výrobná kapacita: 300 000 ton ročne

· Spotreba zberového papiera: viac ako 200 000 ton ročne

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia