Mondi SCP prispeje na zľavy pre cestujúcich

Mondi SCP prispeje na zľavy pre cestujúcich

RedakciaAktuality12.4.2021

Jedným z bodov minulotýždňového ružomberského mestského zastupiteľstva boli zľavy pre cestujúcich mestskou autobusovou dopravou. Tri roky cestovali dôchodcovia nad 65 rokov, ktorí boli členmi OZ Ružomberčan autobusmi zadarmo, za čo občianske združenie platilo prepravcovi ročne približne 75-tisíc eur.

Doplatia viac ako stotisíc eur

Tento rok poslanci prijali nový spôsob udeľovania zliav. „Snažili sme sa ich pripraviť transparentne, aby boli pre všetkých obyvateľov a tých, čo to najviac potrebujú. Mali by ľudí motivovať využívať autobusovú dopravu,“ povedal Tomáš Mišovič, poradca primátora pre dopravu a infraštruktúru.

Zľavy spôsobia dopravcovi výpadok príjmov vo výške 120-tisíc eur. Mesto zaplatí 70-tisíc eur, Mondi SCP doloží zostávajúcich 50-tisíc. Dôvodom pomoci od papierní je fakt, že veľa zamestnancov využíva autobusovú dopravu.

Oplatí sa kupovať dlhodobé lístky

Počas diskusie viacerí poslanci žiadali, aby mali starší seniori cestovanie úplne zadarmo podobne ako v iných mestách. Mišovič im vysvetlil, že okrem technického problému, ktoré nulový lístok spôsobuje, bezplatný lístok má aj ešte ďalšiu nevýhodu. „Všetko čo je zadarmo, skĺzava k zneužívaniu. Deväťdesiatpercentná zľava umožňuje kúpiť si 15-dňový lístok za 1,10 euro, mesačný za dve eurá, čo je naozaj symbolická suma.“

Deväťdesiatdňový bude stáť namiesto 55 eur len šesť, dvestoeurový ročný získajú len za 20 eur. Držitelia preukazu ZŤP majú zľavu 70 percent a mesačný lístok za 3,30 eura. Deti do šesť rokov cestujú zadarmo, od 6 do 15 rokov a študenti platia polovičné cestovné, rovnako tak aj seniori do 65 rokov.

Upozornil že z približne 3500 vydaných kariet majú takmer 900 ZŤP cestujúci, no väčšina má vyšší vek a priznaná im bude vždy vyššia zľava.

Poslankyne Jana Halušková a Jana Streitová poukázali na to, že starší ľudia sú zvyknutí kupovať si jednorazový lístok a nie dlhodobé.

Aj pre ich mal Mišovič riešenie. „Nechceme aby seniori prerátavali všetko na počet jázd. Ak majú dnes na elektronickej peňaženke kredit, tak si ho môžu zmeniť na dlhodobé lístky. Budeme ústretoví pri zmenách na dlhodobé cestovné. Určitý čas potrvá, kým si ľudia na to zvyknú. Ale oplatí sa im to. Počas predplatených dní budú môcť jazdiť koľko chcú bez obmedzenia času.“

Poslanci okrem toho schválili zmenu dĺžky jednorazového lístka z 20 na 30 minút, čo by malo umožniť dostať sa ľuďom tam, kam potrebujú.

Radnica očakáva zavedenia zliav na cestovom sľubuje menej áut v uliciach Ružomberka, čím sa zníži množstvo emisií a znečistenie ovzdušia.

Zľava na cestovom

Seniori nad 60 rokov zľava 60 %

ZŤP zľava 70 %

Držitelia zlatej a diamantovej plakety zľava 70 %

Seniori nad 70 rokov zľava 70 %

Seniori nad 75 rokov zľava 90 %

Zamestnanci Mondi SCP zľava 50 %

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia