Mondi SCP zorganizovali Environmentálny deň

Mondi SCP zorganizovali Environmentálny deň

RedakciaAktuality18.5.2023

Spoločnosť Mondi SCP zorganizovala svoj tradičný, v poradí už 38. Environmentálny deň. Dvakrát ročne počas neho pozýva predstaviteľov mesta Ružomberok, starostov okolitých obcí, zástupcov orgánov štátnej správy, neziskových organizácií a občianskych združení aj zástupcov médií.

Aj tento raz pripravili zaujímavé a aktuálne prednášky, počas ktorých dostali prítomní priestor na diskusiu a otvorené otázky.

Kotol na biomasu je témou číslo jedna

„Envirodeň organizujeme preto, aby sme komunite ukázali, že máme k nim blízko. Zároveň tu poskytneme informácie, ktoré ľudia nemajú kde získať. Napríklad naše aktivity z pohľadu veľkých projektov, ako môžu čerpať environmentálne fondy a ďalšie,“ povedala Marianna Matajová, manažérka životného prostredia Mondi SCP.

Téme nového kotla na biomasu sa papierne a samosprávy venovali už niekoľkokrát. Zástupcovia obcí, mesta, mestskí poslanci stále tvrdia, že majú málo informácií ohľadne toho,čo navrhovaná činnosť hovorí a aký má vplyv.

„Mondi SCP si vzalo za svoju domácu úlohu znova predostrieť projekt kotla na biomasu. Chceme vysvetliť, aký bude mať vplyv na životné prostredie a tiež upozorniť na to, že chceme stavať veľký 160 MW kotol, starý má výkon 100 MW, ale jeho dopady na životné prostredie sú oproti starému oveľa nižšie,“ povedala Marianna Matajová.

Vysvetlila, že je to využitím najnovších moderných technológií, ktoré sú v súlade s novými zákonmi, novými emisnými limitmi a najlepším referenčným dokumentom pre veľké spaľovacie zariadenia.

Spracujú tisíce ton zberového papiera

Témou ďalšej prezentácie bol papierenský stroj č. 19, v prevádzke je dva roky a v súčasnosti mu končí skúšobná prevádzka. Jednou z podmienok ministerstva životnéhoprostredia pri posudzovaní vplyvov bolo, aby papierne urobili post-projektovú analýzu a porovnali posudzované hodnoty s realitou.

„Ukázalo sa, že zvyšujeme kapacity, ale dopady na životné prostredie sú ešte menšie, ako boli uvedené v projekte. Stroj za dva roky spracoval každý rok 120-tisíc ton recyklovaného papiera“ povedala manažérka životného prostredia.

Ohlasy sú pozitívne

Starostka Liskovej Alena Mydliarová hodnotila Envirodeňpozitívne. „Keďže sme dedina susediaca s Ružomberkoma zároveň s areálom papierní, každá informácie je nielen zaujímavá, ale aj prínosná pre ďalší život v obci. Ľudia sa veľa pýtajú, na niektoré otázky im teraz budem vedieť odpovedať a posuniem im informácie, ktoré som sa dozvedela.“

Primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň pochválil spoluprácu mesta s Mondi SCP. „Takéto stretnutie má svoj význam, sú tu veľmi dobré témy. Zaujali ma informácie nielen o kotle na biomasu, ale aj nový stavebný zákon a nové výzvy na eurofondy.“ Dodal, že do budúcnosti treba porozmýšľať o možnosti pozvania verejnosti.

Starostu Švošova Milana Široňa veľmi zaujali informácie o stavebnom zákone, ktorý má byť platný od apríla 2024. „Samosprávy s ním nesúhlasia. Dávali sme pripomienky, ale v Bratislave si urobili po svojom. Zasa sa to centralizuje a o nás budú rozhodovať v Bratislave. Mám obavy zo spomalenia procesov. Zo strany ministerstva nie je záujem o spätnú väzbu obcí, samospráv a Združenia miest a obcí Slovenska.“

Papierňam poslal pochvalu a zároveň aj prosbu. „Páči sa mi, že sa takto verejne riešia environmentálne projekty fabriky a celého okresu. Bol by som rád, keby organizátor envirodní – fabrika znova začal organizovať takéto stretnutia tak, ako v nedávnej minulosti aj v obciach okresu. Envirodeň sa organizoval vždy v inej obci, diskutovalo sa s ľuďmi, účastníci si obzreli dedinu, vysadila sa pri tejto príležitosti nejaká zeleň. Budem rád, keď organizátori príjmu moje pozvanie. Máme už rekonštruovaný kultúrny dom aj opravenú cestu“ povedal starosta Milan Široň.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia