Mondi SCP zorganizovalo svoj tradičný Deň zmeny

Mondi SCP zorganizovalo svoj tradičný Deň zmeny

RedakciaAktuality19.6.2022

„Chcem vyjadriť nahlas a jednoznačne poďakovanie za to, že sme tu. Dnes si odnášame 17 jednotiek od darcov krvi. Ale toto nie je len o číslach. Jednoznačne najväčší kolektív darcov na Liptove je tu v Mondi SCP, pravidelne navštevujú našu odbernú stanicu. Som neskutočne vďačný za každého darcu. Bez vás, bez takého silného kolektívu ako má Mondi SCP, by sme určite neprežili,“ povedal Juraj Mitura, prednosta Kliniky hematológie a transfuziológie vojenskej nemocnice počas tradičného Dňa zmeny, ktorý zorganizovali papierne.

Zdravie je dôležité

Deň zmeny vznikol v roku 2009 a odvtedy všetky závody Mondi vo svete venujú jeden celý deň rôznym aktivitám zameraným na bezpečnosť, zdravie a životné prostredie. Teraz sa niesol v znamení akčného plánu MAP 2030, ktorý predstavuje konkrétne kroky spoločnosti na dosiahnutie ambicióznych cieľov trvalej udržateľnosti.

„Dva roky sme sa kvôli pandémii nemohli stretnúť, v roku 2020 sme Deň zmeny nemali vôbec, minulý rok sme ho v rámci možností urobili online. O to viac sme sa tešili, že sme sa mohli konečne vidieť naživo a vyskúšať všetky aktivity, ktoré sme pripravili“, hovorí Ľuboslav Palguta, Riaditeľ bezpečnosti v Mondi SCP.

Zamestnanci mali v rámci prevencie zdravia k dispozícii rôzne konzultácie a merania, vyšetrenie zraku, kože a znamienok, dentálne poradenstvo, či celkovú analýzu ľudského tela. Ako súčasť antialkoholovej kampane si mohli vyskúšať špeciálne okuliare, ktoré simulujú účinky alkoholu na stav človeka počas rôznych aktivít.

Stačí moment a ste bez ruky

Bezpečnosť na pracovisku je veľmi dôležitá, preto sa firma zamerala na základné informácie o prácach vo výške. Zamestnanci si mohli vyskúšať hasenie reálneho ohňa pod dozorom závodných hasičov, či aké je to vykonávať nejakú činnosť s hendikepom.

Krokodíl tam odhryzol ruku každému, kto sa odvážil dať mu ju do papule. Samozrejme, že nešlo o živé zviera ale o plyšovú maketu. Nasledujúcou úlohou bolo zaviazanie kravaty alebo šnúrok na topánkach jednou rukou.

„Takto si ľudia oveľa lepšie zapamätajú, že si pri práci s rotujúcimi časťami strojov a zariadení majú dávať veľký pozor. Stačí moment a prídete o prst, dlaň či celú ruku,“ povedal chlap, ktorý obsluhoval hryzúceho krokodíla.

„Cieľom aktivít je, aby si každý náš zamestnanec uvedomil, že zdravie máme len jedno a úraz sa môže, či už v práci alebo aj v bežnom živote, stať naozaj rýchlo. Všetci sa chceme po práci vrátiť domov k svojim rodinám,” dodal Ľuboslav Palguta.

Tehly z odpadu

Nezabudli ani na životné prostredie. Pozvanie prijali aj hostia z Národného lesníckeho centra, ktorí pripravili rôzne aktivity z oblasti lesnej pedagogiky.

Spoločnosť sa zamerala aj na odpady a akým spôsobom sa usiluje o ich nulovú produkciu tým, že sa ďalej využívajú či už v stavebnom alebo poľnohospodárskom sektore.

„Dozvedel som sa veľa nových vecí, napríklad, že z odpadu vyrábajú tehly. Netušil som to. V papierňach pracujem tri roky a musím povedať, že toto je veľmi dobrá akcia,“ povedal skladník Matúš Litva.

Zaujímavá bola časť, v ktorej sa firma snaží motivovať svojich zamestnancov k pohybu. Ľudia si mohli dať športovú výzvu, z oblasti behu, cyklistiky, turistiky či akýchkoľvek iných športových odvetví. Jej splnenie dokazujú fotografiou.

„Verím, že každý si našiel tú svoju aktivitu, ktorá v ňom naštartovala nejakú zmenu alebo vďaka nej spoznal niečo nové. Ďakujem všetkým, ktorí prišli,” uzavrel Ľuboslav Palguta.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia