Mondi SCP zorganizovalo tradičný Environmentálny deň

Mondi SCP zorganizovalo tradičný Environmentálny deň

RedakciaAktuality19.5.2022

Pozvanie spoločnosti Mondi SCP zúčastniť sa enviro dňa a vypočuť si zaujímavé informácie prijali predstavitelia mesta Ružomberok, starostovia okolitých obcí, zástupcovia orgánov štátnej správy, neziskových organizácií a občianskych združení, médií aj verejnosť.

Pripravili zaujímavé prednášky

Po vyše dvojročnej prestávke sa záujemcovia o enviroproblematiku opäť osobne stretli a vypočuli si prednášky na zaujímavé témy z oblasti životného prostredia a zdravia. Podujatie sa uskutočnilo vo štvrtok 19. mája v kinosále KDAH v Ružomberku.

„Sme veľmi radi, že sme sa po pandémii stretli opäť naživo. Pripravili sme zaujímavé a aktuálne prednášky, počas ktorých bol priestor na otvorenú diskusiu,” povedala Marianna Matajová, manažérka životného prostredia v Mondi SCP.

Spoločnosť prezentovala svoj projekt Kotla na biomasu. Odborníci hovorili o spôsobe nakladania s odpadmi na Slovensku aj ako Slovensko reaguje na Zelenú dohodu.

Zaujímavá bola prednáška Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) na tému Zdravotné uvedomenie a správanie obyvateľov okresov Ružomberok a Liptovský Mikuláš a ich porovnanie s obyvateľmi Slovenska. Liptov vyšiel v mnohých ukazovateľoch horšie ako priemer Slovenska. Pozitívnou správou je, že klesá počet fajčiarov aj konzumácia alkoholu. „Občania sa mohli zastaviť v hoteli Kultúra, kde personál RÚVZ z Liptovského Mikuláša poskytoval dobrovoľné a bezplatné konzultácie spojené s meraním tlaku, cukru a cholesterolu,“ dodala Marianna Matajová.

Ponúkajú peniaze

Súčasťou programu bolo aj otvorenie výzvy na podávanie nových environmentálnych projektov na rok 2022.

„Projekty z oblasti životného prostredia v rámci programu Mondi SCP, náš najlepší sused, podporujeme aktívne už od roku 2011. Pandémia ich na istý čas zastavila, ale tento rok chceme región Liptova opäť podporiť sumou päťdesiattisíc eur,“ dodala Marianna Matajová.

V minulosti sa podarilo vďaka peniazom od papierní zrealizovať viacero zaujímavých projektov. Patrilo medzi ne zveľadenie školského areálu v ZŠ Lúčka, zakúpenie lisu na PET fľaše Stankovanom, vyčistenie fontány v Ľubochni, vysadenie pôvodných druhov rýb do Váhu, vybudovanie ekozáhrady, zakúpenie nádob na triedený odpad, lavičiek, zriadenie akvária, podpora výsadby zelene, výstavba altánkov a rôzne iné.

Zapojiť do výzvy sa môžu obce, školy, občianske a neziskové združenia dolného Liptova. Jedinou podmienkou v prípade schválenie je, že projekt musí byť spolufinancovaný aj z vlastných zdrojov žiadateľa.

Ako sa zapojiť?

Záujemcovia si môžu stiahnuť žiadosť o finančný príspevok TU.

Vypísanú žiadosť je potrebné zaslať na emailovú adresu janka.lukacova@mondigroup.coms predmetom správy ENVIRO alebo ho zaslať poštou na Oddelenie životného prostredia, Mondi SCP, a.s., Tatranská cesta 3, 034 17, Ružomberok. Konečný termín podávania žiadostí je 15. júna 2022.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia