Most zbúrajú, dopravu budú riadiť semafory

Most zbúrajú, dopravu budú riadiť semafory

RedakciaAktuality18.5.2022

„Súčasný most je v havarijnom stave, krajné opory sú poškodené zatekaním cez vozovku a prechodovú oblasť mosta a nosná konštrukcia je značne zdegradovaná vplyvom zatekania vody a korózie. V prípade, že by sa prestavba nerealizovala, časom by pravdepodobne došlo k zrúteniu mosta, čím by boli ohrozené životy, zdravie a majetok ľudí a ochromená doprava v území. V záujme bezpečnosti a plynulosti automobilovej premávky je nutné prestavať mostný objekt a priľahlú cestu,“ píše sa v zverejnenom zámere o náhrade mosta, ktorý postavili v roku 1967.

Negatívne skúsenosti už majú

„Zhotoviteľ odlesnil územie a vyrúbal stromy. Začal sa práce na obchádzkovej trase, ktoré budú pokračovať provizórnym premostením. Presmerovanie dopravy na obchádzkovú trasu a provizórne premostenie zhotoviteľ predpokladá začiatkom mesiaca jún,“ informuje hovorca Slovenskej správy ciest Martin Guzi.

Most je vedľa domu seniorov, v tesnej blízkosti ďalších dvoch mostov, ponad železnicu a Váh. Úsek zakončuje svetelná križovatka. Pred zbúraním stavbári vybudujú náhradné premostenia. Dopravu po ňom presmerujú do jedného jazdného pruhu, riadiť ju budú semafory.

„Nebude to sranda. Videli sme, aký bol stav a kolóny, keď opravovali vozovku na moste ponad železnicu. Policajti tam budú teraz v kuse stáť, aby doprava neskolabovala. A teraz začnú opravovať aj cestu cez Ružomberok popred Mondi. Neuveriteľné plánovanie prác na dvoch najfrekventovanejších cestách zo severu na juh a zo západu na východ,“ povedal starosta Likavky Marián Javorka.

Kolóny predpovedá aj investor

Most využívajú nielen domáci obyvatelia, ale aj vodiči smerujúci z východu na Oravu, ktorí sa chcú vyhnúť zápcham v Ružomberku. Volia trasu cez Liskovú, a Likavku, niektorí odbočia z diaľnice už v Ivachnovej smerom do Bešeňovej. Denne prejdú cez most tisíce áut. Situácia je kritická najmä v piatky a nedele.

„V špičkách možno očakávať dlhé kolóny, ktoré budú znepríjemňovať život nielen obyvateľstvu Likavky a Ružomberka, ale aj vodičom prechádzajúcim daným cestným ťahom,“ uvádza SSC v dokumente týkajúcom sa projektu.

V prípade tohto mosta bude obmedzenie dlhodobé, doba výstavby je totiž 12 mesiacov.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia