Môže sa zmeniť zhotoviteľ diaľnice Hubová – Ivachnová

Môže sa zmeniť zhotoviteľ diaľnice Hubová – Ivachnová

RedakciaAktuality28.12.2021

Nový termín jeho sprejazdnia oznámil v máji tohto roka minister dopravy Andrej Doležal počas kontrolného dňa na uvedeno úseku: „Trvám na tom, že úsek D1 Hubová – Ivachnová musí byť sprejazdnený do konca roku 2023 spolu s úsekom Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala. Len tak to dáva zmysel.“ Podľa neho nový úsek diaľnice prinesie v prvom rade bezpečnosť na cestách pre vyše 20 tisíc áut denne, ako aj časovú úsporu 12 minút v porovnaní s jazdou po starej ceste.

Obyvateľov Ružomberka a dolného Liptova zaskočila správa, ktorú A. Doležal zverejnil teraz po Vianociach na sociálnych sieťach: „Vypovedanie zmluvy so zhotoviteľom je jedným zo scenárov v súvislosti s problémovou výstavbou liptovského úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová,“ – Doležal to pripustil s tým, že o tom už informoval premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), ale momentálne o tom nechce viac hovoriť. Doplnil: „Je to strategické rozhodnutie, ktoré chceme urobiť na úrovni vlády, aby to bolo v záujme občanov. Scenárov je tam viac, toto je jeden z nich.“

Diaľničný úsek D1 Hubová – Ivachnová v dĺžke takmer 15 kilometrov bol pre zosuv pri západnom portáli tunela Čebrať posunutý. Museli stavbu preprojektovať, zmeniť trasu a predĺžiť tunel. To malo vplyv na predĺženie lehoty výstavby aj na zvýšenie zmluvnej ceny momentálne na úrovni takmer 290 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty. Zhotoviteľom je česko-slovenské združenie stavebných spoločností OHL ŽS, a.s., a Váhostav – SK, a.s.

Začiatkom decembra sme písali na našom spravodajskom webe o prebiehajúcich prácach na D1 Hubová – Ivachnová. Vtedy na stavbe asfaltovali križovatku Hubová a pokračovali v stabilizovaní mostných opôr a v razení tunela Čebrať.

Terajšie vyjadrenia ministra A Doležala zaskočili aj ružomberskú radnicu. Jej hovorca Viktor Mydlo v tejto súvislosti konštatoval: „Počas Vianoc sa do mesta dostávajú znepokojujúce správy o tom, že situácia s "našou" D1 nie je až taká istá, ako by sa mohlo zdať. Preto chceme razantne vyjadriť, že akékoľvek ďalšie zdržanie alebo prípadné odkladanie otvorenia úseku Hubová-Ivachnová je pre nás neakceptovateľné a spôsobilo by nášmu regiónu nezmyselné predĺženie už viac než 50 ročných útrap. Veríme, že situácia na stavbe nie je ideálna, no zároveň apelujeme na kompetentných, aby hľadali také riešenia, ktoré nespôsobia Ružomberku a jeho obyvateľom ďalšie problémy.“

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia