Vianočné stromčeky od ružomberských lesníkov sa aj tento rok zúčastnia na oslave najkrajších sviatkov roku v nejednej z domácností. Svoje miesto si nájdu aj v nemocniciach, školách, detských domovoch, či kostoloch. Aby vám robili spoločnosť dlhšie, zaručené rady odborníka sú určite na mieste.
Mestské lesy už niekoľko rokov tesne pred Vianocami realizujú predaj vianočných stromčekov. „Pre obyvateľov mesta máme k dispozícii cez sto kusov vianočných stromčekov. Konkrétne predávame smreky,“ informuje pestovný technik z Mestských lesov Ružomberok, Vladimír Neštepný. Ich cena sa neodvíja od výšky ani vzhľadu a je jednotná, desať eur za kus.
Vytypované smreky lesníci odrúbu buď z okrajových častí lesa, poprípade tam, kde sú elektrovody. „Ide o stromčeky, ktoré lesu nebudú chýbať resp. vypílením neublížime prírode nakoľko spod elektrovodu by ich vyťali elektrikári. Takto urobia aspoň radosť,“ upresňuje Neštepný a podotýka, že kvalita stromčekov je odpovedajúca tomu, čo rastie v lese. „Treba si uvedomiť, že nepredávame stromčeky z plantáží, o ktoré sa personál celý rok stará, špeciálne ich upravuje, hnojí. Sú to čisto ekologické stromčeky,“ dáva do pozornosti pestovný technik.
Hoci si pracovníci z mestských lesov výrub vianočných stromčekov plánujú dopredu, vždy čakajú do poslednej chvíle, kým ich odnesú do svojich priestorov. „Je to postupný proces prispôsobený aj dopytu zákazníkov, preto nevyrúbeme hneď všetkých sto kusov,“ pripomienkuje sympatický odborník.
Stromčeky pestované na plantážach sa podľa Neštepného začínajú rúbať v polovici novembra. „My s výrubom do škôl a iných organizácií začíname tak okolo Mikuláša a do predaja v polovici decembra.“
Pestovný technik z mestských lesov zákazníkov upozorňuje, aby stromček po zakúpení neumiestňovali bezprostredne do vykúrenej miestnosti. Tak mu môžete nechtiac spôsobiť termický šok. Stromček sa musí postupne pri presune z exteriéru do interiéru prispôsobiť teplotným výkyvom. „Preto ho odporúčam na pár dní odložiť do garáže, alebo pivnice, kde je prechodná teplota,“ radí Nešpetný.
Pred umiestnením do stojana odrežte dva až tri centimetre zo spodnej časti kmeňa. Obnovíte tak rez a stromček prijme dostatok vlahy. Dôležité je kupovať stojany s nádržkou na vodu. Pri osádzaní do stojanov buďte opatrní a nestrhávajte spodnú kôru. „Ak sa vám stromček nezmestí do stojana radšej investujte do nového s väčším priemerom,“ radí Vladimír Nešpetný.
Dbajte na to, aby ste stromček neumiestnili príliš blízko k zdroju tepla. Nezabudnite každý deň dolievať vodu v stojane. Takto vám stromček vydrží krásny naozaj dlho aj v teple obývačky.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia