Mŕtveho muža pri Lúžnej zrejme zabil medveď

Mŕtveho muža pri Lúžnej zrejme zabil medveď

RedakciaAktuality14.6.2021

V lese nad obcou Liptovská Lúžna našli telo smrteľne zraneného 58-ročného muža. Muž podľa informácií Televízie Markíza išiel na prechádzku do lesa nad obcou Liptovská Lúžna. Počas tej ho pravdepodobne napadol medveď, ktorý mu spôsobil smrteľné zranenia. Podľa televízie mal muž na tele vážne zranenia v oblasti krku a tiež na nohe. Ak by pitva potvrdila, že muž zomrel na následky útoku divej šelmy, bude to na Slovensku historicky prvý útok medveďa s následkom smrti.

Obeťou medveďa sa stal 58-ročný Dušan a na to, že ho mohol zabiť medveď upozorňovali aj starostu Liptovskej Lúžnej Albína Husarčíka ďalší obyvatelia obce. „Bol to šikovný remeselník, vyučený maliar, ktorý ešte donedávna chodil pracovať do Prahy. Bol to veľmi šikovný pracovitý človek. Teraz bol po operácii srdca. Včera išiel na prechádzku a nevrátil sa domov. Viem, že po ňom pátrala rodina, obyvatelia obce aj poľovníci,“ povedal pre Zoznam.sk starosta obce.

Stanovisko k smrti muža vydal aj štátny podnik LESY Slovenskej republiky: „Zamestnanci LESOV SR boli políciou SR prizvaní k terénnej obhliadke usmrteného muža, ktorý bol nájdený v hojne navštevovanej doline Banskô v pôsobnosti Lesnej správy Liptovská Osada. Ide o poľovný revír Prašivá, kde je užívateľom štátny podnik LESY SR. Prizvaný súdny lekár konštatoval, že k smrti nedošlo prirodzeným spôsobom. Muž mal na hlave, krku a boku poranenia, ktoré boli spôsobené pohryzením. V mieste nálezu sa našli čerstvé stopy medveďa. LESY SR, š.p. Banská Bystrica, ako aj jednotlivé odštepné závody dlhodobo upozorňujú na zvyšujúce sa riziko stretu človeka s medveďom, najmä v prírodnom prostredí."

LESY SR upozorňujú aj na to, že žiadosti o regulačný odlov medveďov sú dlhodobo zamietané ako neopodstatnené, čo má vplyv na neúnosný nárast medvedej populácie. LESY SR lovili v poľovných revíroch, kde sú užívateľom, medveďa hnedého naposledy v roku 2018, kedy sa ulovilo 5 medveďov. V pôsobnosti Odštepného závodu Liptovský Hrádok bol lov medveďa hnedého uskutočnený naposledy v roku 2013, kedy sa ulovili 2 jedince.

Správu budeme aktualizovať.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia