MUDr. Juraj Mitura: Darovať krv je to isté, ako venovať sestre obličku

MUDr. Juraj Mitura: Darovať krv je to isté, ako venovať sestre obličku

RedakciaAktuality24.7.2019

Krv chýba hlavne v letných mesiacoch. Počas leta, v období prázdnin je zvýšená frekvencia áut na cestách, chodíme na výlety. Deti majú prázdniny a viac sa venujú rôznym aktivitám. Pravdepodobnosť úrazu je oveľa vyššia.

R. Lauko z Martinčeka daroval krv 60 krát.

Krv v lete chýba

Darovanie krvi patrí medzi kľúčové činnosti pri zabezpečení národnej sebestačnosti v zásobovaní krvou. Letné mesiace sú každoročne najkritickejším obdobím, v ktorom darovaná krv zachraňuje ľudské životy.

V lete je na celom teritóriu Slovenska málo krvi. Študenti majú prázdniny, ľudia sú na dovolenkách a dusné počasie je ďalším z dôvodov prečo ľudia neprídu,“ hovorí pre Žijem v Ružomberku MUDr. Juraj Mitura, Prednosta ústavu klinickej hematológie a transfuziológie ÚVN SPN Ružomberok. Tieto tri dôvody, zásadne znižujú počet darcov v letných mesiacoch. „Klinika hematológie, však v tom období prosí o pomoc a verte ide doslova o záchranársku službu,“ vyzýva všetkých Ružomberčanov s prosbou darovania krvi, J. Mitura.

Zdravotný stav pod kontrolou

Nezabudnite, že aj vďaka darovaniu krvi môžete mať svoj zdravotný stav pod kontrolou. „Každý jedinec, ktorý prejde darovaním krvi je vyšetrený. Najskôr sa mu zmeria tlak, ktorý si veľa ľudí vôbec nesleduje. Vyhodnotíme krvný obraz na základe 26 prvkov. Tie rozhodnú o potencionálnych komplikáciách, alebo či ste zdravý,“ vymenúva prednosta kliniky doktor J. Mitura. Zdôrazňuje, že človek darovaním krvi má prehľad o svojom zdravotnom stave a navyše učiní dobrý skutok.

Krv nie je tekutina

Prednosta darcov upozorňuje, aby zabudli na klišé, že krv je najvzácnejšia tekutina. „Krv je orgán v tekutom stave. Darovať krv je to isté, ako venovať sestre obličku. Obličku môžete len raz. No vďaka charakteru krvi „tekutého orgánu ho môžete darovať aj stokrát,“ vysvetľuje J. Mitura, ktorý je sám darcom.

450 ml je štandard, ktorý vám pracovníci hematológie a transfuziológie ÚVN SPN Ružomberok odoberú. „Čo sa týka bunečnej náhrady, to sa človeku nahradí pol hodiny po odbere. Chvíľku môže byť problém s plazmou, preto by mal prísť darca pripravený,“ konštatuje lekár Mitura.

Tekutiny, tekutiny nimi treba zásobiť telo pred odberom. Chvíľková nevoľnosť je úplne bežným javom, ktorá časom prejde.

Strach majú všetci

Báť sa je prirodzená záležitosť,“ usmieva sa lekár, ktorému sa priznám, že som krv nedarovala kvôli strachu. Deväť z desiatich sa na lôžku jemne chveje. „A potom príde to príjemné sklamanie čoho som sa bál,“ vysvetľuje prednosta. Netají sa tým, že aj on krv rád daruje a navyše prostredie, do ktorého prídete je príjemné. „Pracovníci u nás vám počas desiatich minút, to je čas koľko odber trvá, zaručia dobrú náladu,“ priznáva lekár.

Darovať krv znamená to isté, ako možno silný výraz lásky k blížnemu. Veď ak matka daruje život, s rizikom, že čosi.. a s oveľa menším rizikom môžeme my darcovia krvi urobiť veľkú vec. Každý kto daruje krvný orgán je pre mňa hrdina,“ lúčim sa so zvláštnym pocitom, keď kráčam od MUDr. Mituru.

Prosím, kto môžete nájdite si čas 6.8. 2019. OZ Ružomberčan podporuje výzvu ÚVN SNP Ružomberok – FN na darovanie krvi.

Prosíme našich členov, darcov krvi, ale aj tých, ktorí ešte darovať krv neboli , ktorí môžu a chcú darovať krv, aby sa do tejto humánnej akcie zapojili,“ hovorí členka OZ Ružomberčan Jana Streitová.

Krv môžete darovať na oddelení Kliniky klinickej hematológie a transfuziológie ÚVN SPN Ružomberok 6.augusta 2019 od 8.00 do 11.00 hod.

Informáciu nájdete aj na stránke http://www.ozruzombercan.sk/

.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia