Múzeá, galérie aj knižnice otvorili svoje brány

Múzeá, galérie aj knižnice otvorili svoje brány

RedakciaAktuality21.4.2021

Preradenie Slovenska v kovidovom automate do bordovej farby s III. stupňom varovania umožnil kultúrnym inštitúciám po dlhej dobe privítať návštevníkov. Niektoré túto možnosť využili naplno, iné svoje expozície sprístupnenia postupne a neskôr. Prinášame zoznam tých najzaujímavejších.

Liptovské múzeum

Liptovské múzeum má viacero expozícii na celom Liptove. Od pondelka 26. apríla sprístupnia tri a to Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku, Múzeum Čierny orol v Liptovskom Mikuláši s históriou poľovníctva a rybárstva a Múzeum liptovskej dediny v Pribyline.

Od začiatku mája a v závislosti od počasia chcú otvoriť vonkajšie expozície a to Roľnícky dom a dvor vo Vlkolínci, Liptovské múzeum v Ružomberku, kde sú expozície fauna, flóra, geológia, archeológia, história mesta Ružomberok, stredovek, Čechy, papiernictvo, národopis, Andrej Hlinka, sakrálne umenie Liptova. Otvoria aj Archeoskanzen Havránok, Hrad Likava, Kostol Všechsvätých Ludrová – Kút, Väznicu a klopačku Maša v Liptovskom Hrádku a Banícky dom vo Vyšnej Boci.

Vo Vlkolínci je naviac Dom UNESCO, o ktorý sa stará informačné centrum v Ružomberku, návštevníkom ho sprístupnia 1. mája.

Mestská knižnica

Mestská knižnica Ružomberok má okrem hlavnej budovy na ulici Podhora 33 aj pobočku na ulici Bystrická, obidve sú otvorené od 19. apríla, v pondelok v čase 10.00 h - 17.00 h, v utorok až piatok 8.30 h - 17.00 h, s prestávkou na dezinfekciu od 11.30 h do 12.30 h.

Školské pobočky a pobočka KD Biely Potok sú mimo prevádzky až do odvolania.

Čitateľom naďalej odporúčajú objednanie kníh vopred TU: https://kniznicark.sk/sk/objednanie-odlozenia

V nasledujúci pracovný deň si čitateľ môže všetky vyžiadané dostupné tituly vyzdvihnúť na príslušnom oddelení. Pozor, objednávajte len tituly z hlavnej pobočky. Až do ukončenia obmedzení vychádzania objednávky nespoplatňujú.

Knihy sa vracajú cez BIBLIOBOX, idú na jednu noc do karantény a na dezinfekciu. „Prosíme, nevracajte knihy, pokiaľ ste prišli do kontaktu s Covid-19. Na vrátení respektíve predĺžení výpožičky sa dohodneme individuálne, spojte sa s nami mailom alebo telefonicky,“ upozorňuje knižnica na webe. „Pokiaľ vám to vyhovuje, skúste si bezplatne z pohodlia domu stiahnuť elektronické knihy.“

Galéria Ľudovíta Fullu

Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku, a s ňou aj výstavy, je otvorená od utorka 20. apríla. Návštevníci môžu vidieť nielen tradičnú expozíciu Ľudovíta Fullu ale aj úplne sviežu novinku - výstavu sklárskej výtvarníčky Kristíny Ligačovej Tvarovanie formy / formovanie tvaru.

Otvorené majú každý deň okrem pondelka od 10.00 h do 17.30 h.

Ďalšie možnosti

V Ružomberku je ešte Skautské múzeum Václava Rubeša, Mauzóleum Andreja Hlinku, v Černovej rodný dom Andreja Hlinku a v Ludrovej Múzeum ručnej výroby papiera. Všetky pre záujemcov otvoria po telefonickom dohovore.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia