Múzeum, galéria i knižnice otvárajú svoje brány

Múzeum, galéria i knižnice otvárajú svoje brány

RedakciaAktuality13.5.2020

Stále pritom platí, že vo všetkých inštitúciách budú aj naďalej platiť prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá, rovnako ako povinnosť nosiť rúška, dodržiavať sociálny odstup a riadiť sa všeobecnými nariadeniami vydanými Úradom verejného zdravotníctva. Okrem rúška je v interiéroch inštitúcií samozrejmosťou i dezinfekcia rúk pri vchode.

Galériu otvoria po vymaľovaní interiéru

Dvere Galérie Ľudovíta Fullu by sa pre verejnosť mali otvoriť 31. mája. Ako informovala riaditeľka Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku Zuzana Gažíková, v súčasnosti v interiéri maľujú. V najbližšej dobe nebudú robiť pritom žiadne organizované podujatia. Prichádzať tu môžu návštevníci, ktorí dodržia bezpečnostné podmienky v počte, ktorý umožňuje priestor, pričom budú musieť dodržiavať odstupy.

„Myslíme si, že to bude plynulé, pretože nemávame nárazovo napríklad 50 individuálnych návštevníkov. Do galérie môžu teda prichádzať individuálni návštevníci, alebo skupiny maximálne do 5 ľudí. Môžu si pozrieť galériu, dostanú do ruky zalaminovaný materiál - sprievodné slovo k výstave. Skupine 5 návštevníkov môžeme za dodržania bezpečnostných pravidiel poskytnúť aj lektorský výklad,“ uviedla Gažíková.

Na hrad Likava už onedlho

Ako na svojej stránke uvádza Liptovské múzeum v Ružomberku, z dôvodu prípravy jednotlivých expozícií na prevádzku sa brány expozícií v hlavnej budove Liptovského múzea otvoria 25. mája. Tento termín platí aj pre sprístupnenie Gotického kostola v Ludrovej. O týždeň skôr budú môcť návštevníci zavítať na Hrad Likava, ktorý bude sprístupnený 18. mája. Do správy Liptovského múzea patrí aj Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, Archeologické múzeum v prírode, Národná kultúrna pamiatka Liptovská Mara – Havránok, ktoré sprístupnia od 18. mája. Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku a múzeum Čierny orol v Liptovskom Mikuláši budú opäť vítať návštevníkov od 25. mája. Počas dvojmesačnej prestávky sa kultúrne inštitúcie v pôsobnosti žilinskej župy pritom pripravovali na znovuotvorenie.

„Naše zariadenia si krátili tieto dni prácami, na aké nie je počas prevádzky dosť času. Maľovali, robili drobné opravy, bežnú údržbu, či poriadok v dokumentácií. Okrem toho rozbehli virtuálne prehliadky a aktivity, aby udržali kontakt so svojimi návštevníkmi," povedal riaditeľ odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja Martin Hromada.

Mestská knižnica funguje v obmedzenom režime

Otváraciu dobu v knižnici po novom nastavili od 9.00 – 11.00. Vyzdvihnúť objednávku bez čakania si budete môcť od 13.00 do 16.00. Pretým by ste mali zavolať, alebo napísať a dohodnúť si termín prevzatia. Výpožičky majú tiež nové pravidlá. Uskutočňujú sa prostredníctvom mailovej, telefonickej objednávky, alebo služby OBJEDNAŤ. Knižnica zároveň stanovila dočasné pravidlo maximálneho počtu čitateľov v priestore oddelenia. Nachádzať sa tu budú môcť traja ľudia po dobu 10 minút. Tituly vypožičané pred 10. marcom je potrebné vrátiť do konca mája.

Po novom aj v knižnici Katolíckej univerzity

Výpožičné služby bude knižnica Katolíckej univerzity poskytovať od 9.00 – 15.00. Ako informuje knižnica, zjednodušením výpožičného procesu bude aj možnosť zaslať požiadavku na potrebnú literatúru vo forme konkrétnych signatúr na e-mailovú adresu knižnice. Čitateľ si tak bude môcť už len prísť vyzdvihnúť pripravené knihy. Sankcie za omeškané vrátenie kníh nebude knižnica účtovať do konca mája.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia