Na biblický týždeň do Ružomberka prišlo 1 600 navštevníkov

Na biblický týždeň do Ružomberka prišlo 1 600 navštevníkov

RedakciaAktuality10.5.2023

Zorganizovali ju Centrum pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta, Rímskokatolícka farnosť sv. Ondreja v Ružomberku, mesto Ružomberok a Slavistický ústav Jána Stanislava SAV. Výstava pozostávala z unikátnej zbierky biblických artefaktov Michala Lapčáka.

Súčasťou programu boli aj moderované diskusie. V nedeľu 31. apríla to bola diskusia s biskupmi Milanom Lachom (GK BA) a Petrom Mihočom (VD ECAV). Počas večera predstavili aj nový preklad Listu Rimanom. Ďalšie dni boli zamerané na región dolného Liptova.

Návštevníkom sa prihovorili prof. Anton Tyrol s prednáškou o preklade Starého zákona, ktorý pripravil ružomberský farár Andrej Hlinka v roku 1907. Profesor Róbert Lapko priblížil poznatky o Kamaldulskej Biblii a spracovanie jej prekladu do slovenčiny. Ďalší deň sa téma týkala tvorby komentárov k jednotlivým žalmom, ktorú prezentoval Bohdan Hroboň.

Posledný deň sa prihovoril historik a kňaz Peter Olexák, ktorý hovoril o preklade žaltára, ktorý vznikal na fare v neďalekých Liptovských Sliačoch. Atmosféru diskusií dotvárala hudba v podaní spevokolu Andrej a hudobnej skupiny Kéfas. Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou primátora mesta Ružomberok Ľubomíra Kubáňa a v spolupráci s Ekumenickým spoločenstvom cirkví v Ružomberku.

Výstavu počas týždňa navštívilo približne 1200 návštevníkov a večerne diskusie si prišlo vypočuť 400 poslucháčov. Informovala Rímskokatolícka farnosť sv. Ondreja.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia